Gm.Turek: Podsumowania, nadzieje i podziękowania podczas uroczystej sesji Rady Gminy

Uoczysta Sesja Rady Gminy Turek

Tradycyjnie już samorządowcy z gminy Turek obradowali podczas wyjątkowej sesji. Tym razem odbyła się ona w Świetlicy Wiejskiej w Szadowie Pańskim. Oprócz przedstawienia planów na rok 2020 były również podziękowania oraz występy artystyczne w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej im.M. Skłodowskiej- Curie w Żukach.

O wszelkiej realizacji roku 2019
Porządek obrad przedstawił przewodniczący Rady Gminy Turek Ireneusz Kolenda, a następnie głos zabrał wójt Karol Mikołajczyk. Przedstawił on działania realizowane w 2019 roku oraz plany na rok 2020.

-Stało się już zwyczajem, że od kilku lat spotykamy się gdzieś w terenie aby w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku przeprowadzić tę sesję i krótko podsumować kończący się rok, a także złożyć sobie życzenia- rozpoczął Karol Mikołajczyk.

Wójt gminy Turek podkreślił, że w roku 2019 inwestycji zrealizowano za kwotę około 5 mln.zł. Wśród nich wymienić można choćby budowę kilku odcinków sieci sanitarnych w miejscowościach Cisew, Obrzębin i Słodków Kolonia, budowę sieci wodociągowej, dróg w Żukach, Szadowie Pańskim i Cisewiu. Zakupiono dwa nowe samochody pożarnicze dla OSP Kowale Księże i OSP Żuki. Oprócz tego ważne było zamontowanie oświetlenia ulic na kwotę około 300 tys.zł. Do użytku oddano cztery świetlice wiejskie, zbudowano w wielu miejscowościach siłownie plenerowe, strefy aktywności czy przebudowa boiska w Kowalach Księżych.

-To tylko niektóre zadania zrealizowane w roku 2019 na kwotę blisko 5 mln.zł. Za kwotę około 400 tys.zł były realizowane zadania w ramach środków funduszu sołeckiego- mówił wójt gminy Turek dziękując jednocześnie sołtysom za zaangażowanie.

Karol Mikołajczyk dodał również, że w roku 2019 znacznie spadło zadłużenie, a oprócz tego przygotowano dwa duże wnioski w tym do Funduszu Dróg Samorządowych i do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Złożono również dwa wnioski w ramach ochrony środowiska na które otrzymano dofinansowanie.

Wójt przypomniał o trudnościach w zakresie zmian oświatowych i środkach finansowych, które trzeba będzie na nią przeznaczyć. Mimo trudności udało się zrealizować w niniejszym zakresie wiele przedsięwzięć podnoszących poziom kształcenia w gminie.

Podczas podsumowania roku 2019 Karol Mikołajczyk wspomniał o trudnościach związanych z suszą, a także prężnie działającym Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej i podejmowanych w zakresie jego działalności inicjatywach.

Wyzwania i nadzieje na rok 2020
Wśród wyzwań z którymi włodarze będą musieli się zmierzyć w nadchodzącym 2020 roku wymienić można między innymi realizację zaplanowanych zadań w budżecie gminy w tym z rządowym programem dróg lokalnych czy rządowym programem czyste powietrze. Wyzwaniem będą również wspólne działania parlamentarzystów w celu pozyskania środków w związku z platformą powęglową oraz realizacja zadań przy drogach krajowych i wojewódzkich.

-Wyzwaniem będzie funkcjonowanie w warunkach podwyższonych kosztów funkcjonowania naszej oświaty. Ta oświata będzie nas coraz więcej kosztować i pojawia się całkiem realne pytanie czy nie dojdzie do paraliżu finansowego naszej gminy w sytuacji, gdy te koszt będą rosły w sposób ciągły i drastyczny tak, jak do tej pory. Miejmy nadzieję, że w tym roku sytuacja trochę się zmieni- mówił Karol Mikołajczyk.

Problemem może okazać się również system odpadów komunalnych, gdyż koszty odbioru będą rosły.
Wójt podziękował wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do rozwoju gminy i wyraził nadzieję na dobrą, przyszłą współpracę.

Gratulacje dla najlepszych
Podczas spotkania wyróżniono osoby, które promują gminę Turek w skali zarówno kraju, jak i świata.

-To miły moment dzisiejszej sesji, bo mamy na dzisiejszej sesji gości honorowych. Są nimi panie z drużyny OSP w Kalinowej wraz z druhem prezesem oraz Bartosz Sadkowski- mówił Karol Mikołajczyk.

Mieszkaniec Szadowa Pańskiego, 20-letni Bartosz Sadowski osiągnął niebywały sukces. Podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi zdobył on złoty i srebrny medal o czym pisaliśmy wielokrotnie na łamach naszego portalu.

Wyróżnienie podczas uroczystej sesji otrzymała drużyna OSP Kalinowa, która zdobyła tytuł Mistrzyń Polski podczas zawodów w Polanicy- Zdrój. Przypominamy, że reprezentantki powiatu tureckiego osiągnęły wynik 36,77 sekund w bojówce, a sztafetę pożarniczą ukończyły w czasie 60,77 sekund.

Druhny z OSP Kalinowa oraz Bartosz Sadkowski podziękowali samorządowcom z gminy Turek za wsparcie oraz słowa uznania.

-Nasz gmina dołożyła swoją cegiełkę do naszego zwycięstwa. Otrzymałyśmy pomoc materialną, która wsparła nasze zmagania. Otrzymałyśmy coś jeszcze bardziej cenniejszego- słowa wsparcia i słowa otuchy. Pan komendant i wójt obserwowali nasze postępy, wspierali nas i mówili, że są z nas dumni. Ale to my jesteśmy dumni z naszej gminy, że możemy ją reprezentować. Z gminy, która wspiera swoich mieszkańców i ich działania- mówiła reprezentantka OSP Kalinowa Marlena Gruszczyńska.

 

Kawęczyn: Zabezpieczyli pieniądze na wsparcie powi...
Już dzisiaj! Oskar Brzostowski z Turku w The Voice...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.