Gm.Turek: Potrójne świętowanie w Kalinowej. Jubileusz, Dzień Strażaka i nowy sztandar dla jednostki OSP

100- lecie OSP Kalinowa

Druhowie z Kalinowej (gmina Turek) długo czekali na to, aby w uroczystej oprawie móc świętować jubileusz stulecia swojej jednostki. Wydarzenie pierwotnie planowano zorganizować w maju, jednak ostatecznie udało się to w niedzielę, 13 września.

W ubiegłym roku reprezentacja OSP Kalinowa wywalczyła w Polanicy-Zdroju Mistrzostwo Polski, był to doskonały wstęp do jubileuszowego roku jednostki. Niemal jednocześnie rozpoczęto zbiórkę na sztandar dla druhów. Chociaż pandemia sprawiła, że wszelkie plany trzeba było odłożyć na kilka miesięcy, ostatecznie w niedzielę, 13 września udało się spotkać w gronie członków Ochotniczej Straży Pożarnej, ich najbliższych, mieszkańców oraz zaproszonych gości, aby wspólnie świętować nie tylko stulecie jednostki w Kalinowej, ale też Gminny Dzień Strażaka .

Wydarzenie rozpoczęło mszą świętą podczas której kazanie wygłosił biskup Stanisław Gębicki. Obecni w kościele w Galewie modlili się za strażaków, którzy zawsze chętni są do niesienia pomocy innym. W uroczystości udział wzięli druhowie z zaprzyjaźnionych jednostek oraz Orkiestra OSP, której przewodził kapelmistrz Eugeniusz Grzelak.

W dalszej części uroczystości złożony został meldunek przez dowódcę prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych - Eugeniuszowi Grzeszczakowi. Jednym z najbardziej widowiskowych, ale też wyczekiwanych momentów było oficjalne przekazanie sztandaru dla jednostki. Jego zakup był możliwy przede wszystkim dzięki datkom mieszkańców Kalinowej. Przekazania dokonali przewodniczący honorowego komitetu obchodów 100-lecia Mirosław Rosicki, wójt Gminy Turek Karol Mikołajczyk oraz sołtys wsi Kalinowa Sławomir Majda jako przedstawiciele Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru.

- Doceniając rangę i znaczenie OSP w naszym regionie niniejszym aktem uroczystym stanowimy i przekazujemy ufundowany przez Honorowy Komitet Fundatorów sztandaru OSP w Kalinowej. Aby sztandarem tym nawiązać do największych wartości, tradycji, wierności, honoru, godności i dobrego imienia strażackiej służby, aby za najwyższy trud i ofiarność w ratowaniu życia i mienia ludzkiego przed pożarami oraz innymi zagrożeniami dać symbol swego przywiązania i więzi naszego społeczeństwa ze strażakami, by pod sztandarem tym kształtowały swoje postawy patriotyczne kolejne pokolenia - napisał w okolicznościowym liście przewodniczący komitetu fundatorów, Mirosław Rosicki.

Gminny Dzień Strażaka stał się natomiast okazją do uhonorowania wyróżniających się druhów z terenu całej gminy Turek. Złoty medal Za Zasług dla Pożarnictwa otrzymali Jadwiga Glapa, Eugeniusz Jakubowski, Józef Kowalski i Jan Sylwestrzak. Medalem srebrnym odznaczeni zostali Jan Karbowy, Jacek Sylwestrzak oraz Andrzej Pawlak, a brązowym medalem wyróżniono Jacka Andrzejewskiego, Mirosława Głodnego, Romana Michalaka oraz Jolantę Serbin.

Odznaczeniem Wzorowy Strażak wyróżnieni zostali Piotr Piąstka, Patrycja Andrzejewska, Anna Jadrych, Aneta Krzemień, Jakub Krzemień, Dariusz Karbowy, Krzysztof Laskowski, Mateusz Kąciak, Tomasz Pakuła i Tomasz Skotarek.

Należy nadmienić, że OSP Kalinowa uhonorowana została Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa.


fot.M.JAC


Władysławów: Zadbali o pamięć dla kolejnych pokole...
Niedziela ze Sztuką na Ulicy i czytaniem Balladyny

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 26 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.