Gm.Turek: „Przejściowy rok” podsumowany. Wójt Karol Mikołajczyk otrzymał wotum zaufania i absolutorium

Gmina Turek

Rok 2021 był rokiem przejściowym. Część zadań jest zrealizowanych, a jednocześnie był to czas przygotowań do kolejnego roku, zwłaszcza w okresie zadań inwestycyjnych - tak wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk podsumował miniony rok, za który jednogłośnie otrzymał od radnych wotum zaufania i absolutorium.

Przedstawiając raport o stanie gminy wójt Mikołajczyk wymienił najważniejsze zadania inwestycyjne zrealizowane w 2021 roku. Wśród nich znalazła się m.in. budowa budynku szatniowo-sanitarnego na terenie boiska w Żukach, przebudowa świetlicy wiejskiej w Pęcherzewie czy też budowa dróg osiedlowych w Żukach. Ważną pozycją w budżecie było też ponad 675 tys. zł przeznaczone na inwestycje wodociągowe. Kwota wydana na inwestycje w ubiegłym roku to 3,5 mln zł, co w porównaniu z tegorocznymi stawkami wydaje się być skromnym nakładem. W gminie Turek obserwuje się stały wzrost kosztów gospodarowania odpadami - rocznie to kwota ponad 3 mln zł, a samorząd dopłaca do tego 1,6 mln zł. - To duża kwota. Chcąc mieć kwotę taką aby starczyła na pokrycie opłat śmieci musiały by kosztować blisko 27 zł od osoby i to pod warunkiem, że nie wzrosłyby ceny za złożenie odpadów do regionalnej instalacji - zaznaczał wójt gminy Turek. Sporym kosztem jest również oświata, gdzie do subwencji samorząd dopłaca blisko 8 mln zł.

W przedstawionym podczas sesji sprawozdaniu z wykonania budżetu wskazano, że w 2021 roku dochody zrealizowano w kwocie 59.123.379,94 zł, co stanowi 101,62% planu, natomiast wydatki zrealizowano w kwocie 49.702.704,69 zł, co stanowi 84,06% planu. Budżet roku 2021 zamknął się nadwyżką w kwocie 9.420.675,25 zł, przy planowanym deficycie w wysokości 944.380,09 zł. Na podstawie otrzymanych danych radni jednogłośnie udzielili wójtowi najpierw wotum zaufania, a następnie absolutorium.

- Chcemy serdecznie podziękować - ja, pani skarbnik i cały urząd - za absolutorium i za wotum zaufania oraz za przyjecie sprawozdań. W roku 2021 skupiliśmy się na pozyskiwaniu środków. Poziom realizacji zadań inwestycyjnych w dużej mierze zależy od wysokości pozyskiwanych funduszy. Z gminnego budżetu na inwestycje nie możemy przeznaczyć zbyt dużych kwot, a oczekiwania mieszkańców są znaczne. Już na początku tego roku możemy stwierdzić, ze pod względem inwestycji ten rok będzie inny. Im więcej realizujemy, tym więcej mamy do zrobienia. Oczekiwania i potrzeby są przeogromne, ale mam nadzieję, że jeśli będziemy skutecznie pozyskiwać środki, przy dobrej współpracy, to tych zadań uda nam się zrealizować odpowiednio więcej - podsumował wójt Karol Mikołajczyk.

Władysławów: Rok ważnych przedsięwzięć podsumowany...
Jaki projekt domu wybrać najlepiej - gotowy czy in...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 26 września 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.