Gm. Turek: Radny Kocik wzywa do walki z "zombie"

Michał Kocik

Podczas wtorkowej (29 listopada) sesji rady gminy Turek radny Michał Kocik apelował o to, aby samorząd i jednostki organizacyjne włączyły się w walkę z niebezpiecznym zjawiskiem „zombie”. Chodzi o przypadki gdy piesi, bez odblasków poruszają się po zmroku, zapatrzeni w ekrany telefonów.

Piesi zapatrzeni w smartfony idą, nie zważając na przejeżdżające auta i sygnalizację świetlną. Po ostatnich tragicznych wypadkach, do których doszło w powiecie tureckim radny Michał Kocik podczas sesji zwrócił się do zebranych z apelem.

- Występuje z na naszych drogach zjawisko zombie, polegające na tym, że idą bez jakichkolwiek odblasków, w ciemnych ubraniach, tylko z podświetloną twarzą, która to twarz jest podkreślona ekranem smartfona. Mieliśmy kilka wypadków z udziałem pieszych - nieszczęśliwych , bo śmiertelnych i stąd też mój apel, aby przez aplikację kurenda wysłać zdjęcie jak wyglada pieszy widziany z odblaskami, a jak wyglada bez. Wykorzystać social media gminne, jednostki oświatowe, bibliotekę, może też rozwiesić plakaty. Niewiele brakuje aby doszło do nieszczęścia - podkreślał radny Kocik.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

fot.archiwum iTurek.net

Razem możemy więcej!
Władysławów: Druhowie z Wyszyny wnioskują o wsparc...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - ja w środa, 30 listopada 2022 10:32

Bardzo dobrze! Popieram. W Turku to bezmózgowie wchodzi wprost pod koła! Mieszczuchy rodem z Jeziorka:-(

Bardzo dobrze! Popieram. W Turku to bezmózgowie wchodzi wprost pod koła! Mieszczuchy rodem z Jeziorka:-(
Gość
niedziela, 04 czerwca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.