Gm. Turek: Rząd zaplanuje, my zapłacimy, czyli budżet na 2020 rok przyjęty

Sesja Rady Gminy Turek

To będzie trudny rok - te słowa wiele razy powracały podczas rozmów o budżecie gminy Turek na 2020 rok. W głównej mierze gminne finanse w dół ciągną wydatki na oświatę. Sprawia to, że na inwestycje zostaje niewiele.

Budżet gminy to - jak podkreślał wójt Mikołajczyk - najważniejsza uchwała, określająca plan na kolejny rok. Wójt już podczas posiedzenia komisji sygnalizował, że przyszłoroczny plan dochodów i wydatków jest trudny. Głównie ze względu na konieczność ujęcia w nim dużego wzrostu wydatków bieżących, głównie wydatków oświatowych.

- W zasadzie na działania inwestycyjne możemy dysponować środkami co najmniej dwukrotnie mniejszymi niż w latach poprzednich - mówił Karol Mikołajczyk.

Dochody gminy na 2020 rok zaplanowano na poziomie blisko 46,7 mln zł, w tym dochody majątkowe równie nieco ponad milion i bieżące w wysokości 45,7 mln zł. Dochody z tytułu podatku PIT według planu mają wynieść 9,384 mln zł, czyli nieco więcej niż w roku 2019. Gdyby nie zmiany w systemie podatkowym, m.in. zerowej stawce dla osób poniżej 26. roku życia, kwota ta byłaby wyższa o 778 tys. zł.

Problem gminnych finansów to jednak nie dochody, a wydatki bieżące, głównie te przeznaczone na oświatę.

- Subwencja oświatowa, którą otrzymujemy powinna być na poziomie blisko 9 mln zł (9,989 mln zł), ale planowane wydatki w oświacie to 16,324 mln zł. Ze środków budżetu gminy do tej subwencji, tylko na bieżące funkcjonowanie dołożymy 7,335 mln zł. Jeszcze całkiem niedawno mówiliśmy, że udaje nam się tę kwotę dopłaty utrzymywać na poziomie ok 4 mln zł, co już wydawało nam się dużą kwotą. Mamy świadomość, ile zadań można byłoby za te 4 mln zł zrealizować. A tu uwaga - 7, 335 mln zł i to jeszcze po takich mocnych cięciach w oświacie. Zadanie inwestycyjne zaplanowane jest tylko w szkole w Turkowicach. Nie wiemy czy będą podwyżki w oświacie i pewnie znowu będzie sytuacja jak we wrześniu, że rząd zaplanuje, a my zapłacimy - zwracał się do radnych wójt Karol Mikołajczyk.

Ogółem wydatki na 2020 rok zaplanowano w wysokości blisko 45,8 mln zł, w tym bieżące równe 43,9 mln zł i majątkowe w wysokości ponad 2,8 mln zł. Nie wiadomo jeszcze jak potoczy się kwestia przetargu na odpady komunalne, który rozstrzygnie się na początku roku. W roku 2020 gmina planuje 1,5 mln zł przeznaczyć na budowę dróg, m.in. w Słodkowie Kolonii, Obrzębinie czy Żukach, ale tylko pod warunkiem otrzymania dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych. Planowana jest też dotacja na tomograf dla SP ZOZ (100 tys. zł), 350 tys. zł przeznaczono na oświetlenie, 660 tys. zł natomiast na zadania wodno-kanalizacyjne. Blisko 300 tys. zł gmina wyda na mniejsze zadania inwestycyjne w ramach funduszu sołeckiego. Nadwyżka budżetu w kwocie ponad 881 tys. zł przeznaczona zostanie na planowane rozchody budżetu z tytułu spłaty rat zobowiązań kredytowo-pożyczkowych zaciągniętych na rynku krajowym.

- Dochody są na poziomie zadowalającym, ale wydatki bieżące - związane z oświatą - budzą niepokój. Trzeba mieć nadzieję, że to tylko ten rok taki będzie. Jeśli te tendencje, które się pojawiły w ostatnim czasie, będą się utrzymywać, to mamy problem. My nie jesteśmy gminą odosobnioną, nam się udało wygospodarować 2,8 mln zł na zadania inwestycyjne. Nie licząc miasta Turek to jesteśmy tuzami w tym powiecie. Większość gmin nawet nie może znaleźć na te zadania kwoty miliona złotych. Czyli jest to problem nie tylko naszej gminy, ale i wszystkich gmin - podsumowywał wójt gminy Turek.

 

Tuliszków: Gwiazdkowy Turniej Judo w Poznaniu
Arkadiusz Przybyła zastępcą Komendanta Głównego PS...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.