Gm. Turek: Siedzieli na minie, teraz wysadziło ich w powietrze, czyli śmieci po nowemu

Wójt Gminy Turek Karol Mikołajczyk

- Ustawą z 2012 roku posadzono samorządy na minie, po tych zmianach wysadzono samorządy w powietrze – tak wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk podsumował śmieciową rewolucję. Rada musiała przyjąć nowy pakiet ustaw śmieciowych, niestety – zakładający podwyżki dla mieszkańców.

Czyściej nie jest , ale za to drożej
Wrześniowa nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie przyniosła ze sobą dobrych wiadomości dla mieszkańców gmin. Wprowadziła obowiązek segregacji i kary za jego niedopełnienie. Zrezygnowano również z rejonizacji instalacji odbierających śmieci, co miało zwiększyć konkurencję i obniżyć ceny, ale w praktyce przyniosło zupełnie odwrotny skutek. Określenie minimalnej częstotliwości odpadów, zwłaszcza frakcji bio, sprawia, że śmieci muszą być odbierane częściej, co generuje kolejne koszty. Koszty muszą się natomiast bilansować z opłat mieszkańców. Gminy jednak – wbrew przepisom – dopłacają. W przypadku gminy Turek jest to blisko 350 tys. zł rocznie, nie licząc kosztów pracowników.

- Powinniśmy pobierać takie opłaty, aby pokryć koszty działania całego systemu. Istotą wprowadzenia zmiany było to, że śmieci nie będzie na drogach, w lasach i miejscach publicznych. Jesteśmy po ośmiu latach tych zmian –czyściej mamy? Mamy z roku na rok drożej i to jest jedyny pewnik – mówił o obecnym systemie wójt Karol Mikołajczyk.

Wskazywał on nieco ironizując, że w nowym systemie samorządy muszą za śmieci zapłacić więcej firmom, które obsługują gminę, te firmy odprowadzają VAT do budżetu państwa, budżet ma większe wpływy, ma większe możliwości przekazywania mieszkańcom pieniędzy w ramach programów, ma więcej pieniędzy, ale ten sam mieszkaniec musi zapłacić więcej za śmieci.

– Idealne koło. Problem jest taki, że dobry jest rząd , który daje, a zły jest samorząd – mówił wójt.

Stawki górę
Chcąc zbilansować system samorządy muszą podnosić ceny. Taka sytuacja nastąpiła także w gminie Turek, która obecnie prowadzi przetarg w zakresie odbioru śmieci. Jednogłośną decyzją radnych nowa opłata wyniesie 16 zł za osobę. Będzie też zniżka w wysokości 2 zł za posiadanie kompostownika i złotówka ulgi w ramach gminnej Karty Dużej Rodziny. Jeśli ktoś nie będzie segregować zapłaci karę w wysokości 32 zł od osoby.

– Jest to obowiązek. Nie ma żółtej kartki. Od razu mamy mu przyłożyć z grubej rury – skomentował ten obowiązek wójt Mikołajczyk i dodał, że w gminie ta segregacja do tej pory wyglądała kiepsko, więc teraz musi być przeprowadzona kampania edukacyjna .

Problemy, które były od zawsze po tych zmianach w przepisach jeszcze przybiorą na sile.

- Zróbmy wszystko, abyśmy nie musieli płacić kar, tych stawek podwyższonych, bo to w przypadku rodzin wielodzietnych będzie dramat - apelował Karol Mikołajczyk.

Gorzko skomentował to także przewodniczący Kolenda:

- Robi się wszystko aby rękoma samorządów, radnych , wójta, zrazić do siebie mieszkańców. Odpowiedzialność jest po stronie ustawodawcy, niech to wyraźnie wybrzmi tutaj, nie byłoby tych rozwiązań i pomysłów, gdyby to było inaczej sformułowane w zapisach ustaw – mówił.

Limity na odpady
Ciekawostką jest to, że w gminie Turek produkuje się dużo odpadów w przeliczeniu na mieszkańca. Jest to cztery razy więcej niż w gminie Kawęczyn i dwa razy więcej niż w Przykonie.

Jak można było usłyszeć, są przypadki, że wystawiane jest 60 worków trawy z posesji zamieszkiwanej przez jedną osobę. Stąd wprowadzenie limitów. Odtąd wprowadzone będą limity na jednorazowy odbiór bioodpadów - bezpośrednio z nieruchomości zabierane będą maksymalnie trzy worki. W przypadku wytworzenia większej ilości ww. frakcji odpadów, właściciel nieruchomości zobowiązany jest dostarczyć je we własnym zakresie i na własny koszt do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie może je oddać  bezpłatnie w każdej ilości.
,Niestety rodzi to też obawy, że zamiast do punktu selektywnej zbiórki, zaczną one trafiać do lasów.
Gm. Turek: Psy nie będą trafiać do schroniska w Wo...
Gm. Turek: Na dofinansowanie do fotowoltaiki miesz...

Podobne wpisy

 

Komentarze 7

Gość - co mam zrobic ze śmieciami? w środa, 12 luty 2020 18:36

czyli w gminie Wiejskiej Turek będzie nowa segregacja ścmieci:
1. te które pali się w dzień,
2. te które pali się w nocy,
3. te które wywozi się do lasu,
a na końcu...
4. te które można wrzucić do worków
Mam jeszcze kilka pytań do rady:
1. Jak firma odbierająca będzie weryfikowała kilogramy odpadów? przy każdej posesji będzie worki warzyła? Ile to będzie nas Podatników kosztowało? ile czasu zajmnie odbiór śmieci?
2. Opony i inne odpady uciążliwe/wielkogabrytowe w gminie są odbierane raz w roku! Odpadów budownalych nie odbieracie więc po co limit, i tak muszę oddać do PSZOK-u, chyba że wrzócę do zmieszanych, ale wtedy nie zwarzycie ile jest odpadów budowlanych
3. Tematu wystawienia 60 worków bio odpadów nie komentuję (ktoś tyle nakosił)), ale jak niektóre odpady są odbierane raz w miesiacu, to proszę się nie dziwić że czasami wystawiam 10 worków żółtych, chyba że mają "pojść przez komin "lub "do lasu".

czyli w gminie Wiejskiej Turek będzie nowa segregacja ścmieci: 1. te które pali się w dzień, 2. te które pali się w nocy, 3. te które wywozi się do lasu, a na końcu... 4. te które można wrzucić do worków Mam jeszcze kilka pytań do rady: 1. Jak firma odbierająca będzie weryfikowała kilogramy odpadów? przy każdej posesji będzie worki warzyła? Ile to będzie nas Podatników kosztowało? ile czasu zajmnie odbiór śmieci? 2. Opony i inne odpady uciążliwe/wielkogabrytowe w gminie są odbierane raz w roku! Odpadów budownalych nie odbieracie więc po co limit, i tak muszę oddać do PSZOK-u, chyba że wrzócę do zmieszanych, ale wtedy nie zwarzycie ile jest odpadów budowlanych 3. Tematu wystawienia 60 worków bio odpadów nie komentuję (ktoś tyle nakosił)), ale jak niektóre odpady są odbierane raz w miesiacu, to proszę się nie dziwić że czasami wystawiam 10 worków żółtych, chyba że mają "pojść przez komin "lub "do lasu".
Gość - RAK w środa, 12 luty 2020 10:57

Lepiej napisać że w gminie Kawęczyn 4 razy więcej śmieci ląduje w przydomowych spalarniach śmieci

Lepiej napisać że w gminie Kawęczyn 4 razy więcej śmieci ląduje w przydomowych spalarniach śmieci :D
Gość - xxx w sobota, 25 styczeń 2020 13:15

Mina to dopiero wybuchnie panie wójcie albo panu zrzednie.
Co pan osiągnął oprócz lansowania się wspólnie z panem przewodniczącym rady gminy?" (to nie błąd- celowo z małej litery)".Gdzie pana obietnice? Owszem.
Imprezy, przypinanie medali , festyny itp. To "sukces". Natomiast zero dofinansowania np, na oczyszczalnie przydomowe, fotowoltaikę.
Czy okoliczne gminy mogące szczycic się sukcesami w tym zakresie są( jak pan to nazwał) miejsko - Gminnymi?
Oczyszczali nie widac z zewnątrz, to fakt ale paneli na dachach domów multum, wszędzie-tylko nie na terenie gm .Turek. Dziwna granica. o czym to świadczy?
Niech pan sobie dopowie.

Mina to dopiero wybuchnie panie wójcie albo panu zrzednie. Co pan osiągnął oprócz lansowania się wspólnie z panem przewodniczącym rady gminy?" (to nie błąd- celowo z małej litery)".Gdzie pana obietnice? Owszem. Imprezy, przypinanie medali , festyny itp. To "sukces". Natomiast zero dofinansowania np, na oczyszczalnie przydomowe, fotowoltaikę. Czy okoliczne gminy mogące szczycic się sukcesami w tym zakresie są( jak pan to nazwał) miejsko - Gminnymi? Oczyszczali nie widac z zewnątrz, to fakt ale paneli na dachach domów multum, wszędzie-tylko nie na terenie gm .Turek. Dziwna granica. o czym to świadczy? Niech pan sobie dopowie.
Gość - Aaa w piątek, 24 styczeń 2020 06:12

Limit biodegradowalnych??????? To chyba trzeba bedzie koze kupic zeby zjadła zdzbla. Nieprawdopodobne!!!

Limit biodegradowalnych??????? To chyba trzeba bedzie koze kupic zeby zjadła zdzbla. Nieprawdopodobne!!!
Gość - Ja w czwartek, 23 styczeń 2020 13:32

Po co to cudowanie , domki niech mają od kosza a bloki od wodomierzy. Pewnie że znowu będzie to niesprawiedliwe ale trzeba znaleść jakiś kompromis .Jeśli nie to znowu w lasach będzie wszystko co ludzia w domu nie potrzebne

Po co to cudowanie , domki niech mają od kosza a bloki od wodomierzy. Pewnie że znowu będzie to niesprawiedliwe ale trzeba znaleść jakiś kompromis .Jeśli nie to znowu w lasach będzie wszystko co ludzia w domu nie potrzebne
Gość - Jeż w czwartek, 23 styczeń 2020 07:54

Wprowadzenie limitów jest NIE ZGODNE z ustawą śmieciową. Uchwala RG do poprawki

Wprowadzenie limitów jest NIE ZGODNE z ustawą śmieciową. Uchwala RG do poprawki
Gość - Grzegorz w piątek, 24 styczeń 2020 17:23

Trzeba doczytać ustawę. Zgodne

Trzeba doczytać ustawę. Zgodne
Gość
niedziela, 24 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.