Gm.Turek: „Ten rok zapowiada się zupełnie inaczej”, czyli wójt Mikołajczyk z absolutorium

Gmina Turek

O najważniejszych inwestycja i stanie gminnych finansów rozmawiano podczas absolutoryjnej sesji w gminie Turek. Wójt Karol Mikołajczyk może cieszyć się z jednomyślnego poparcia wśród radnych, którzy bez głosu sprzeciwu udzielili mu wotum zaufania oraz absolutorium.

Podczas raportu o stanie gminy omówiono nie tylko kwestie związane z demografią czy funkcjonowaniem gminnych jednostek, ale też poruszono kwestię najważniejszych inwestycji, jakie w ubiegłym roku zrealizowano na terenie gminy Turek.

Łączna kwota przeznaczona na inwestycje wyniosła 1133 117,78 zł. Wśród najważniejszych zadań wymieniono m.in. przebudowę ul. Akacjowej w miejscowości Słodków Kolonia, budowę i przebudowę dróg osiedlowej w takich miejscowościach jak Cisew (ul. Jagodowa) i Słodków Kolonia, opracowanie dokumentacji na budowę dróg osiedlowych, a także budowę placów zabaw czy altan rekreacyjnych na terenie gminy.

Jak powiedział wójt Mikołajczyk poprzedni rok był ciężki ze względu na pandemię. Wiele zaplanowanych uroczystości nie odbyło się, jednak mimo to udało się zrealizować dużo planów. Gmina Turek rozwija się prężnie. W roku 2020 liczba mieszkańców w gminie Turek przekroczyła 10 tysięcy. Jeśli chodzi o zadania inwestycyjny według wójta rok poprzedni nie był imponujący. Rok zakończył się nadwyżką dzięki czemu można zrealizować takie zadania, jak choćby montaż paneli fotowoltaicznych. Dużą uwagę przykłada się do oświaty i opieki społecznej.

-Największe zmiany następowały w oświacie. Sam się gubiłem które klasy chodzą do szkoły, a które nie. W związku z tym było wiele wyzwań organizacyjnych. I dla dyrektorów szkół którzy musieli sobie z tym radzić, biorąc pod uwagę zalecenia sanepidu, biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa związane z wirusem. Były u nas również pewne problemu, w tym choćby jeśli chodzi o dowóz- mówił wójt Mikołajczyk, dodając że był to pierwszy rok, gdzie nie zorganizowano kolonii letnich. Poinformował również, że w tym roku kolonie już będą się odbywały.

Wójt wspomniał o bezpieczeństwie publicznym oraz działalności dziewięciu jednostek OSP mieszczących się na terenie gminy.

-Rok 2020 nie był rewelacyjny, ale w nowy rok weszliśmy z nadwyżką budżetową dzięki której możemy realizować zamierzone zadania- mówił Karol Mikołajczyk.

Po wysłuchaniu raportu radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Mikołajczykowi wotum zaufania.

Równie jednomyślni byli radni gminy Turek jeśli chodzi o zatwierdzenie sprawozdania z wykonania ubiegłorocznego budżetu i głosowanie nad absolutorium. Plan dochodów na 2020 r. po zmianach wyniósł 53 127 724,33 zł i został zrealizowany w wysokości 52 035 544,03 zł, co stanowi 97,94% wykonania planu.

W zakresie wykonania wydatków za 2020 rok plan po zmianach wyniósł 49 926 631,85 zł i został zrealizowany w kwocie 44 741 079,76, co stanowi 89,61%. Wójt Karol Mikołajczyk podziękował zebranym za udzielone jednogłośnie absolutorium.

-Dziękuję za udzielone absolutorium. Faktycznie rok 2020 był rokiem przejściowym i już teraz widzimy, że ten teraz jest zupełnie inny. Przed nami wiele wyzwań o których mówiliśmy. Chociaż by ten projekt fotowoltaiczny, chociażby realizacja zadań drogowych, które zakładaliśmy, chociażby decyzje związane z pozyskiwaniem środków na kolejne inwestycje, czy ze środków którymi będzie dysponował Bank Gospodarstwa Krajowego, czy liczymy że w tym roku ruszą pewne nabory wniosków w ramach Wojewódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego czy w ramach programów obszarów wiejskich. Nowa perspektywa już ruszyła, nowe środki miejmy nadzieję, że w ramach konkursów będą się pojawiać więc po tamtym roku przejściowym ten rok zapowiada się zupełnie inaczej, bardziej dynamicznie, bardziej intensywnie w realizacji określonych zadań. Tamten w ramach pandemii warto zapomnieć i wierzyć, że taka sytuacja już nie będzie się powtarzać- mówił wójt Mikołajczyk.


fot.M.JAC


Prezes TIG Damian Brzóska – członkiem Pre WR 30
Gm. Turek: Śmiertelny wypadek w Kaczkach Średnich....

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 05 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.