Gm. Turek: „Wiele było szumu i hałasu”, czyli co z tą kanalizacją

Sesja Rady Gminy Turek

-Jak się ma przyłączanie do kanalizacji? Jakie kroki będziemy podejmować, bo wiele milionów złotych utopiliśmy w ziemie, mieszkańcy sobie to lekceważą. Wiele o to było szumu i hałasu na przestrzeni lat. Jak do tego podchodzimy?- dopytywał przewodniczący rady gminy Ireneusz Kolenda.

Projekt kanalizacji na terenie gminy, jak wyjaśniał w odpowiedzi wójt Karol Mikołajczyk, był przygotowywany w latach 2009 i 2010. Udało się go zrealizować w poprzedniej kadencji i w sumie wybudowano ponad 35 km kanalizacji. Było to możliwe dzięki środkom unijnym. Dofinansowanie z funduszy europejskich wiąże się z koniecznością rozliczenia projektu.

-Musimy się rozliczyć, wykazując się efektami - efektem rzeczowym czyli udowodnić, że tyle kilometrów, ile planowaliśmy zrobiliśmy i z tym nie ma problemu. Teraz musimy się też wykazać efektem ekologicznym. Bo Unia Europejska daje na kanalizację, ale jest ona skuteczna i dobrze wpływa na środowisko w sytuacji, gdy mieszkańcy są do tej kanalizacji podłączeni. Jeśli my nie wykażemy się tymi efektami to grozi nam w części zwrot pieniędzy, które otrzymaliśmy. Jeżeli będziemy musieli oddać ich część to zapomnijmy o jakichkolwiek inwestycjach na terenie gminy - informował wójt Mikołajczyk.

Trzeba pamiętać, że przepisy jednoznacznie stanowią, że każdy mieszkaniec, gdzie jest ta kanalizacja ma obowiązek się do niej podłączyć. Mówi o tym ustawa. Obowiązek ten ciąży na mieszkańcach, chyba że posiadają oni swoje oczyszczalnie spełniającą przepisy określone w aktach prawa.

Będą zatem prowadzone kontrole. Na baczności muszą mieć się wszyscy ci, którzy nie są podłączeni do kanalizacji i nie posiadają oczyszczalni spełniających warunki zawarte w przepisach. Na takich mieszkańców będą nakładane kary.

Gm. Turek: Planują, budują i remontują
Nowe ulice w mieście Turku

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 05 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.