Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Gm.Turek: Wigilijne spotkanie dla starszych, chorych i samotnych

spotkanie wigilijne

„Boże Narodzenie jest dlatego, żeby uczyć się miłości, żeby podawać sobie ręce, żeby się uśmiechać do siebie, żeby sobie przebaczać” ks. Jan Twardowski.

Święta Bożego Narodzenia i czas, który je poprzedza stanowią szczególny okres w naszym życiu. To czas wyczekiwania, nadziei, miłości, pokory, spokoju, ciepła, wzajemnej życzliwości. Szczególnie w tym okresie pamiętamy o drugim człowieku. Kierujemy swoje myśli ku naszym bliskim – rodzinom i krewnym, ale też ku osobom starszym, samotnym, potrzebującym naszego wsparcia i opieki. Dlatego też w parafii pw. NMP Królowej Polski w Kaczkach Średnich tradycją stały się spotkania wigilijne dla osób starszych, chorych i samotnych, które zostały zainicjowane przez ks. proboszcza Pawła Zalewskiego oraz Parafialny Zespół „Caritas” już w 2012 r.

W niedzielę, 18 grudnia, po dwóch latach przerwy w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, ponad 100 parafian miało okazję się spotkać, porozmawiać, uświadomić sobie, że niezależnie od wieku i stanu zdrowia zawsze są potrzebni. Wspólne świętowanie rozpoczęło się mszą św., podczas której ksiądz Paweł Zalewski skierował do zebranych słowa, by w tym ostatnim tygodniu, pomimo zgiełku i przedświątecznej bieganiny, pozwolili sobie na ciszę, aby usłyszeć Dobrą Nowinę, aby zaufali i uwierzyli, że Bóg kocha każdego człowieka.

Następnie wszyscy zaproszeni udali się do sali bankietowej „Finezja” w Kaczkach Średnich, której właściciele od wielu lat wspierają organizację tego spotkania. Tę część prowadziła bezkonkurencyjna w tej roli Prezes Parafialnego Zespołu „Caritas” Anna Majewska. Niezmiernie miło było gościć siostrę Wincentę Olszewską (orionistkę), dzięki której seniorzy z parafii w Kaczkach Średnich od kilku lat mogą korzystać z kart „Na codzienne zakupy”, w ramach programu Caritas realizowanego we współpracy z Fundacją Biedronki. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili również samorządowcy: Starosta Turecki Dariusz Kałużny, Wójt Gminy Turek Karol Mikołajczyk, Wójt Gminy Przykona Mirosław Broniszewski, Przewodniczący Rady Gminy Turek Ireneusz Kolenda, Radny Gminy Turek Eugeniusz Jakubowski, Radni Gminy Przykona – Marcin Czaja i Krzysztof Dygas. Obecni byli także Dyrektorzy Szkół i Domu Dziecka w Kaczkach Średnich oraz Kierownik GOPS w Turku.

Po oficjalnym powitaniu przyszedł czas na świąteczne życzenia. Pani Prezes życzyła wszystkim, by Nowonarodzony Jezus wypełniał serca pokojem, wiarą, nadzieją i miłością, by otwartość na drugiego człowieka była zawsze obecna w życiu każdej osoby.

W imieniu samorządowców głos zabrali Starosta Turecki oraz Wójt Gminy Turek, którzy życzyli, aby świętom Bożego Narodzenia towarzyszyła wiara, miłość i pokój, a także rodzinna, życzliwa atmosfera. Życzyli również wszystkiego co najlepsze w Nowym 2023 Roku, zwłaszcza pokoju i nadziei na lepsze jutro.

Siostra Wincenta dziękując za zaproszenie złożyła życzenia, by Jezus rodził się w każdym sercu każdego dnia i by uczył uważności na drugiego człowieka oraz umiejętności dzielenia się dobrem z innymi.

Ks. proboszcz serdecznie podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wieczerzy, w szczególności Paniom z Parafialnego Zespołu Caritas, samorządowcom, właścicielom sali bankietowej „Finezja”, sponsorom, parafianom za każdy najmniejszy gest ofiarności i wsparcia. Wspominając zmarłych zwrócił uwagę na wolne miejsce przy stole, które będzie o nich przypominało. By wiara i nadzieja dały siłę, że choć zabrakło czyjegoś głosu, to Jezus stoi przy mnie, przy każdym, kto po kimś płacze. I pociesza.

Po wspólnej modlitwie, wysłuchaniu Ewangelii o narodzinach Zbawiciela, odśpiewaniu kolędy, nadszedł jeden z bardziej wzruszających momentów – dzielenie się opłatkiem, symbolem zgody, miłości i pojednania. Stojąc przed sobą z uśmiechem na twarzy parafianie nie kryli wzruszenia i radości z możliwości osobistego uczestniczenia we wspólnej wigilii.
Kolejnym miłym akcentem były jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kaczkach Średnich, które wprowadziły wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.

Niech ten dar serca owocuje we wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tego wigilijnego spotkania, gdyż „miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka”, a „zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie…”.

Gabriela Kolenda
 

 

Tuliszków: Wyjątkowy budżet na 2023 rok
Współzawodnictwo sportowe szkół podsumowane. Młodz...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 13 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.