Gmina Kawęczyn będzie większa? Niebawem ruszą konsultacje z mieszkańcami

Kawęczyn

Rada Gminy Kawęczyn podjęła uchwałę w sprawie konsultacji społecznych z mieszkańcami dotyczących zmian granicy gminy. Chodzi o przejęcie gruntów, na których znajduje się budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Skarżynie, a które obecnie znajdują się na terenie gminy Malanów.

Procedury związane ze zmianą granic gminy, nakazującymi uprzednie przeprowadzenie konsultacji społecznych. Historia sięga roku 1997, kiedy to umową darowizny przekazano dwie działki. Na przedmiotowych gruntach znajduje się budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Skarżynie i chociaż według podziału administracyjnego jest to teren gminy Malanów, to jednak zarówno gospodarczo, jak i kulturowo związany z gminą Kawęczyn. Mieszkańcy sołectwa Skarżyn oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Skarżynie od wielu lat mają trudności z pozyskaniem środków finansowych na inwestycje w zakresie budynku OSP oraz świetlicy wiejskiej, która się w nim znajduje.

Przynależność gruntów do gminy Malanów powoduje, że społeczność sołectwa Skarżyn nie może inwestować środków funduszu sołeckiego w obiekt świetlicy wiejskiej znajdujący się w budynku OSP, który zlokalizowany jest na terenie gruntów położonych w sołectwie Skarżyn-Kolonia. Powierzchnia gminy Kawęczyn wzrośnie wówczas o niespełna hektar.

W uzasadnieniu do uchwały wskazano, że przewidywany koszt zmiany granic jest znikomy w porównaniu do możliwych do osiągnięcia korzyści. Konsultacje rozpoczną się 1 lutego, a całość wieloetapowej procedury ma zakończyć się do 31 marca, aby zmiana granic nastąpiła z początkiem 2023 roku. W pierwszym etapie mieszkańcy Skarżyna odpowiedzą na pytanie „ „Czy jest Pan/i za zmianą granicy Gminy Kawęczyn polegającą na włączeniu do obrębu ewidencyjnego Skarżyn w gminie Kawęczyn w powiecie tureckim, obszaru położonego w obrębie ewidencyjnym Skarżyn – Kolonia w gminie Malanów w powiecie tureckim, obejmującego działki ewidencyjne o numerach 191/1, 191/2, 192, 193 i 194”.

Uchwała dotycząca przeprowadzenia konsultacji społecznych została podjęta jednogłośnie.

Alarm ALFA-CRP w cały kraju. Zagrożenie bezpieczeń...
Odszedł Jan Idasiak, prezes Tureckiego Klubu Ekolo...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Historyk w środa, 19 stycznia 2022 10:43

I rozbiór Gminy Malanów

I rozbiór Gminy Malanów
Gość - Prezes NBP w środa, 19 stycznia 2022 22:12

obecna sytuacja Malanowa jest najlepsza od rozbiorów, można mówić o cudzie

obecna sytuacja Malanowa jest najlepsza od rozbiorów, można mówić o cudzie
Gość
wtorek, 17 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.