Kawęczyn: Gospodynie ze Żdżar zostały wicemistrzyniami Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Południowej Wielkopolski

Koło Gospodyń Wiejskich Żdżary

Gospodynie ze Żdżary zostały wicemistrzyniami Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Południowej Wielkopolski, który odbywał się w sobotę, 15 września w skansenie w oddziale Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie.

Powiat turecki w Russowie reprezentowały dwa koła gospodyń z gminy Kawęczyn - panie ze Żdżar i Tokar. Każde z kół biorących udział w turnieju musiało przygotować własne stoisko. Zanim na dobre rozpoczęto rywalizację na scenie zaprezentował się zespół „Łagiewniczanie”. Po dawce ludowej muzyki można było przystąpić do zaplanowanych konkurencji. Nie było łatwo, bo panie musiały stanąć w szranki nie tylko ww rywalizacji kulinarnej, ale też literackiej, rękodzielniczej (tutaj potrzebna była nie lada precyzja, bo drużyny przygotowywały własne wycinanki!) oraz sprawnościowej.

Czekającym na werdykt jury czas umilały występy artystyczne zespołu folklorystycznego „Snutki”. Po obradach komisji było już jasne, że na zaszczytne drugie miejsce zapracowały sobie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Żdżarach. Dzielnie radziła sobie także druga reprezentacja gminy Kawęczyn - Stowarzyszenie Rozwoju Koła Gospodyń Wiejskich i Sołectwa Tokary. Obie drużyny dopingowali wójt Jan Nowak oraz sołtys Żdżar Ryszard Jaśkiewicz.

Ideą turnieju jest utrwalanie i popularyzacja kultury ludowej Południowej Wielkopolski poprzez wspólną zabawę i rywalizację. Współorganizatorem wydarzenia byli Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Wielkopolska Izba Rolnicza. Patronatem honorowym wydarzenie objął Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego i jednocześnie osoba odpowiedzialna za rolnictwo z ramienia Marszałka WW.
Gm.Turek: Festyn dla mieszkańców Szadowa i poświęc...
OSP Kalinowa i OSP Janiszew zwycięzcami Wojewódzki...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 26 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.