Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

„Ja też chcę mieć rodzinę- rodzina zastępcza szansą na lepsze jutro”

Konferencja PCPR w Turku

-Rodzicielstwo zastępcze to jeden z wielkich darów, jakie można ofiarować drugiemu człowiekowi. Ci, którzy wnoszą w życie innych ludzi promień słońca to ludzie, którzy nie potrafią zatrzymać go tylko dla siebie- mówił starosta turecki Dariusz Kałużny podczas konferencji „Ja też chcę mieć rodzinę- rodzina zastępcza szansą na lepsze jutro”. Spotkanie odbyło się dzisiaj, tj. 17 maja w Zespole Szkół Technicznych w Turku.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele samorządów, placówek, instytucji z terenu powiatu tureckiego oraz rodzice zastępczy. Po przywitaniu zaproszonych gości głos zabrał starosta turecki Dariusz Kałużny oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Turku Edyta Michalak.

- Niestety nie wszystkie dzieci mają szczęście dorastać w typowych rodzinach i bezpiecznych domach. Wtedy pojawiają się właśnie rodziny zastępcze- wy kochani. Musicie pamiętać, że nie przejmujecie roli matki i ojca biologicznego. To nie jest wasze zadanie. Waszym zadaniem jest pokazać dziecku nowy zupełnie inny świat, nowe kierunki, nowe wartości, nauczyć dziecko wiary w siebie i odbudować poczucie własnej wartości- mówiła Edyta Michalak.

Konferencja była jedną z form tureckich dni promocji rodzicielstwa zastępczego. Została ona poprzedzona konkursem plastycznym, wykonaniem nowych broszur informacyjnych, plakatów, banerów w których zostały umieszczone prace laureatów konkursu, ale także zorganizowaniem 4 dni promocji w mieście. Spotkanie nie kończyło jednak akcji, bowiem już niebawem odbędą się Dni Otwarte w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Turku.

Podczas konferencji przybliżono ideę rodzicielstwa zastępczego, zobrazowano doniosłą rolę rodzica zastępczego oraz pokazano z jakimi doświadczeniami i trudnościami przychodzi dziecko do pieczy zastępczej.

Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego podziękowania wręczono osobom, które na co dzień zawodowo pełnią rolę rodzica dla dzieci oczekujących na pomoc i wsparcie. Niniejsze podziękowania otrzymali Marian Selewski, Dorota Wojciechowska, Mariola i Andrzej Prużyńscy, Anna i Mariusz Dyguda oraz Agnieszka Szałek.

O trudnościach, wyzwaniach i wsparciu obecnym na spotkaniu opowiedziała Anna Dyguda, która kilkanaście lat temu rozpoczęła swoją przygodę z pieczą zastępczą i z wielkim zaangażowaniem oraz troską otacza wychowanków miłością i ciepłem rodzinnym.

Absolwentka socjologii oraz Szkoły Sprawiedliwości Naprawczej i Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Jolanta Luberadzka- Gruca przedstawiła wyzwania, które podjąć trzeba sprawując opiekę nad dziećmi z trudnych miejsc.

Głos zabrał również Sebastian Stasiulewicz, który mówił o przygotowaniu i wsparciu dziecka w pieczy zastępczej przy wchodzeniu w dorosłość, a Sylwia Kucharska, Dagmara Marciniak, Sylwia Markiewicz i Anna Pakuła opowiedziały o działaniach na rzecz rodzicielstwa zastępczego w powiecie tureckim.

Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli okazję wpisać się do Kroniki PCPR’u oraz wspólnie wymienić się doświadczeniami przy filiżance kawy.
Władysławów: IV Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zdrowiu...
PGKiM: Modernizujemy to, co ukryte pod deptakiem

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 28 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.