"Jak chronić siedliska jerzyków", czyli szkolenie dla miłośników ptaków w TIP

Szkolenie OTOP

O tym, jak chronić ptaki dowiedzieli się uczestnicy szkolenia, które odbyło się w Tureckim Inkubatorze Przedsiębiorczości w Turku. Do udziału w inicjatywie zaproszone zostały osoby reprezentujące spółdzielnie mieszkaniowe, władze gmin oraz przedsiębiorców wykonujących prace termomodernizacyjne na terenie powiatu tureckiego.

W prelekcji wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Turek, gminy Malanów, Brudzew, Przykona, Kawęczyn i Dobra, spółdzielni mieszkaniowej Rozwój oraz PGKiM, a także firmy budowlanej Termostrop.

Obecni na szkoleniu pogłębili wiedzę na temat ochrony nie tylko ptaków, ale i innych zwierząt zamieszkujących budynki i władze spółdzielni rozpoczną działania mające na celu rekompensatę utraconych już siedlisk, bądź tych, które wkrótce zostaną zniszczone. Podczas spotkania wspomniano między innymi, że otwory wentylacyjne na budynkach nie muszą być wszystkie szczelnie zamykane podczas wykonywania termomodernizacji.

Grupa z Turku chroniąca ptaki w naszym mieście chciałaby rozpocząć współpracę ze spółdzielniami i zachęcać je do wieszania jak największej ilości budek lęgowych. Z pomocą urzędników gmin i spółdzielni mieszkaniowych podnosić wiedzę na temat jerzyków, gdyż mieszkańcy często nieświadomi są ich pożyteczności np. jak potężne ilości owadów zjadają w czasie doby- much, komarów. Często ptaki te mylone są z jaskółkami i oskarżane o brudzenie okien, czy ścian budynków, a przecież jerzyki nie pozostawiają żadnych śladów po sobie, często nawet nie wiemy o ich istnieniu, gdyż gniazdują na dużych wysokościach i prawie całe swoje życie spędzają w locie.

Szkolenie miało na celu przybliżyć problem utraty siedlisk przez jerzyki, wróble, kawki, nietoperze i wzbudzić poczucie odpowiedzialności za nasze czyny. Bo to my mamy wpływ na to, co się dzieje wokół nas, ile wytniemy naszych starych drzew, w których bytują owady (ginące obecnie na potęgę), w których mieszkają nasze dziuplaki, a ile nasadzimy obcych sprowadzonych drzew, które gładko przytniemy, a jak w końcu zginą od tak nienaturalnych cięć na wiosnę, zastąpimy je następnymi. Czy będziemy mieli cień pod taki drzewami, gdy dopadną nas letnie upały? To od nas zależy, czy przed blokiem będziemy mieli "ładnie" przystrzyżone trawniki, czy zostawimy fragmenty z naturalną łąką dla owadów, ptaków i drobnych ssaków. Czy wypalimy liście w ogródkach działkowych wraz ze śpiącymi tam jeżami, czy ...

Turkowska Grupa Lokalna OTOP dziękuje Związkowi Gmin Powiatu Tureckiego za zorganizowanie szkolenia "Jak chronić siedliska jerzyków". Dziękujemy panu burmistrzowi Romualdowi Antosikowi za pomoc w zorganizowaniu szkolenia oraz panu Piotrowi Piliczewskiemu- doktorantowi Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego za przeprowadzenie szkolenia. Udział w szkoleniu był bezpłatny, a sfinansowane zostało ono w całości przez Związek Gmin Powiatu Tureckiego, do którego TGL OTOP wystąpiła z wnioskiem.

Piknik lotniczy z udziałem wielkopolskich terytori...
Uczennica poparzona w turkowskim liceum

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 19 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.