Jak zaoszczędzić miliony, czyli radni zaglądają do prywatnej edukacji

Żłobki i przedszkola w Turku

Czy i ile miasto powinno dokładać do prywatnej oświaty? Nad tym głośno zastanawiała się Maryla Stolarek podczas ostatniej sesji rady miejskiej. Gdyby takie wsparcie ograniczyć miasto mogłoby zaoszczędzić miliony. Jak się okazuje, nie jest to jednak tak proste, jak może się niektórym wydawać.

- Mówimy o oszczędnościach, mówimy o budżecie. Chciałabym wrócić do takich spraw, jak miliony z naszego budżetu, które przeznaczane są na placówki niepubliczne- szkoły, przedszkola. Jaki pomysł na to jak zaoszczędzić te właśnie wydawane miliony. Przecież mamy swoje placówki samorządowe, mamy żłobek. Czy jest jakiś pomysł, możliwość, czy tak już musi zostać - zapytała podczas ostatniej sesji radna Maryla Stolarek.

W odpowiedzi burmistrz przypomniał o możliwości inicjatywy uchwałodawczej, którą radni posiadają.

- Najlepszy jest jeden pomysł- oszczędzać. Pomysłem drugim jest budowa kolejnego żłobka, natomiast każdy może zakładać przedszkola i na dzień dzisiejszy nie ma możliwości ograniczenia komuś funkcjonowania i do tego nas obligują przepisy, że musimy kwotę za każdym jednym razem przekazać. Jeżeli macie pomysł każdy może złożyć projekt stosownej uchwały, który zostanie zaopiniowany i będziecie nad nim głosować, a ja ją wykonam, jeśli będę miał akceptację większości - wskazywał Romuald Antosik.

Przewodnicząca Mariola Kadrzyńska- Siwek przypomniała natomiast, że do problemu przystępowano już w ubiegłej kadencji, ponieważ koszty placówek prywatnych wzrastały. Jednak analizy i prawo określają, że pieniądze muszą zostać przekazane.

- Nie jesteśmy w stanie ograniczyć żadnej inwestycji, bo przedszkola nasze potrzebują wsparcia finansowego i każda inwestycja potrzebuje wsparcia finansowego. To generuje 75 % na placówki prywatne. Stąd się biorą te wysokie kwoty. Jeśli chodzi o żłobki to my też przymierzaliśmy się, by zaoferować mieszkańcom w zamian budowę żłobka. Wiemy też, że póki co nie ma takiego programu w który moglibyśmy się wpisać żeby skorzystać ze środków. Musimy przewartościować pewne rzeczy wiedząc, że stoi przed nami wizja związana z geotermią i szereg innych inwestycji w mieście- mówiła przewodnicząca rady miejskiej.

Nie ma więc zatem konstruktywnego rozwiązania tego problemu, natomiast perspektywy nie wskazują, że sytuacja miałaby się odmienić - wręcz przeciwnie - jak mówiła Mariola Kadrzyńska-Siwek - konieczne będzie pochylenie się nad kwestią budżetu z racji tego, że podatki będą niższe. Dochody nie wystarczą na sfinansowanie tego co widnieje w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Wyjściem mógłby być program rządowy, który pozwoliłby na dofinansowanie budowy żłobka.

Dyskusję posumował Maciej Aniołczyk mówiąc, że pieniądze te wydawane są na pomoc żłobkom prywatnym, które opiekują się dziećmi mieszkańców.

-Mówiliśmy już o tym. Z tego co pamiętam była nawet robiona dokumentacja. Czy monitujemy te programy tak, aby gdy jakiś program się pojawi móc do niego przystąpić? - dopytywał radny Aniołczyk.

O nieustannie wzrastających kosztach obsługi oświaty mówił w odpowiedzi burmistrz Antosik, który wskazywał na diametralną zmianę sytuacji, w związku z dużą ilością programów, które rzutują na funkcjonowanie samorządów.

-W tamtej kadencji przygotowaliśmy program naprawczy dla oświaty. Przygotowaliśmy gdy była 6-letnia szkoła podstawowa i 3- letnie gimnazjum. On zaczął funkcjonować. Nagle odgórnie zostaliśmy wstrzymani, weszły ośmioletnie szkoły podstawowe i program który był przygotowany legł w gruzach. Pamiętajcie, że koszty będą nadal rosły bo została podjęta decyzja o wzroście najniższej płacy krajowej i to przełoży się również na funkcjonowanie niepublicznych czy publicznych przedszkoli. 75% kwoty która jest w naszych przedszkolach musimy przekazać do przedszkoli niepublicznych. I obojętnie jaki byłby pomysł to boję się że spali na panewce - odpowiedział burmistrz Antosik.

Podsumowaniem dyskusji, było natomiast stwierdzenie, że to samorządy w pierwszej kolejności ponoszą konsekwencje programów partii przyjmowanych na szczeblu ogólnopolskim. Obcinanie dochodów jednostek samorządu terytorialnego nie wróży dobrze rozwojowi, ani tym bardziej zatrzymaniu w mieście owych milionów, o które pytała radna Stolarek.
W Urzędzie Miejskim zapłacisz kartą
Malanów: Ślubowanie pierwszoklasistów Szkoły Podst...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 17 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.