Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Jedenaste spotkanie wigilijne dla starszych, chorych i samotnych

Spotkanie wigilijne

„I ciebie, i mnie stworzono do wielkich rzeczy. Nie stworzono nas byśmy przeszli przez życie bez celu. A ową wielką rzeczą jest kochać i być kochanym”
św. Matka Teresa z Kalkuty

W minioną niedzielę, 10 grudnia, mogliśmy doświadczyć w naszej parafialnej wspólnocie NMP Królowej Polski w Kaczkach Średnich jak żywe i aktualne są słowa św. Matki Teresy z Kalkuty. Tego dnia, z inicjatywy Parafialnego Zespołu Caritas oraz ks. proboszcza Pawła Zalewskiego, stworzono przestrzeń miłości, organizując tradycyjne spotkanie wigilijne. Już po raz 11 zgromadzono przy wspólnym stole starszych, chorych i samotnych parafian. Niejeden z nich czekał przez cały rok na ten szczególny czas radości, ciepła czy nadziei. Na czas gdy jesteśmy razem, bowiem każdemu człowiekowi potrzebny jest drugi człowiek, a święta Bożego Narodzenia nam o tym bardzo mocno przypominają. Dlatego w naszej parafii idea wspólnych spotkań ma tak duże znaczenie.

Wydarzenie rozpoczęło się Eucharystią, w czasie której polecaliśmy Bogu wszystkie intencje starszych, chorych i samotnych, Parafialnego Zespołu Caritas oraz modliliśmy się za tych, którzy w minionym roku odeszli do wieczności. Mszę św. koncelebrowali ks. Paweł Zalewski oraz ks. Artur Kosierb – Dyrektor Centrum Caritas w Koninie. Ksiądz Paweł skierował do zebranych słowa, by doświadczeniem Adwentu, przygotowującym na spotkanie z Panem, była chęć zobaczenia twarzy Jezusa, poznawania Go przez sakramenty, pójścia za Nim. By twarz Jezusa odbijała się w nas, w naszym zachowaniu, naszym świadectwie, byśmy byli do Niego podobni. Natomiast ks. Artur dziękując za zaangażowanie Parafialnego Zespołu Caritas, zwrócił uwagę na dobro. Dobro, które niesie wspólnota Caritas. Dobro, które dajemy od siebie drugiemu człowiekowi, ale również dobro, które od drugiego człowieka otrzymujemy.

Po mszy św. wszyscy zaproszeni udali się do sali bankietowej „Finezja” w Kaczkach Średnich, której właściciele corocznie wspierają organizację naszego wigilijnego spotkania. Tę część prowadziła doskonała w tej roli Prezes Parafialnego Zespołu „Caritas” Anna Majewska.

Niezmiernie miło było gościć zaprzyjaźnioną z nami siostrę Wincentę Olszewską (orionistkę), dzięki której kilka lat temu zapoczątkowaliśmy w naszej parafii akcję kart dla seniorów „Na codzienne zakupy”. Akcja ta realizowana jest w ramach programu Caritas we współpracy z Fundacją Biedronki. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili również samorządowcy: Wójt Gminy Turek Karol Mikołajczyk, Wójt Gminy Przykona Mirosław Broniszewski, Przewodniczący Rady Gminy Turek Ireneusz Kolenda, Radny Gminy Turek Eugeniusz Jakubowski, Radny Gminy Przykona Krzysztof Dygas. Obecni byli także Dyrektorzy Szkół i Domu dla Dzieci i Młodzieży w Kaczkach Średnich oraz Kierownik GOPS w Turku.

Ten wspólny czas wypełniły dobre słowa i świąteczne życzenia płynące od wszystkich gości, uśmiech i życzliwość. Po wspólnej modlitwie, odśpiewaniu kolędy i odczytaniu Ewangelii wszyscy obecni na wigilii podzielili się ze sobą opłatkiem, po czym wspólnie zasiedli do świątecznego stołu. Miłym akcentem świątecznego spotkania były również jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kaczkach Średnich. Ich mottem było dobro, miłość, uważność na drugiego człowieka, a także wrażliwość, której uczy Boże Narodzenie.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tegorocznym spotkaniu, a także tym, dzięki którym ta wigilia mogła się odbyć. Powtarzając za siostrą Wincentą oraz księdzem Arturem, że najcenniejszym darem jest czas poświęcony drugiemu człowiekowi, niech ten wspólnie spędzony dzień zaowocuje w nas wszystkich chęcią większego otwarcia naszych serc na przyjęcie drugiego człowieka, na zatrzymanie się i ofiarowanie mu swojej uwagi. Niech nasze relacje z drugim człowiekiem, bliskość, czułość i ciekawość drugiej osoby, odzwierciedlają naszą relację z Bogiem.

Gabriela Kolenda
 
Dobra: Proinwestycyjny budżet na 2024 rok
Umowy na przebudowę ul. Targowej i Parkowej w Tuli...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.