• rodamed strona2 baner

„Jedna z lepszych kadencji powiatu tureckiego”- czyli starosta Mariusz Seńko podsumował cztery lata rządów

Podsumowanie Kadencji Powiatu Tureckiego

-Minioną kadencję w latach 2014-2018 uważam za bardzo udaną zarówno dla samorządu powiatu tureckiego, jak również dla mieszkańców. Odrzucając tę ostatnią retorykę wyborczą, która się pojawia w wielu mediach uważam tę kadencję za bardzo udaną pod względem współpracy z koalicjantami oraz radnymi w radzie powiatu - mówił podczas konferencji, która odbyła się 11 października starosta turecki Mariusz Seńko.

Szpitala mogło nie być
Podczas spotkania przedstawione zostały główne przedsięwzięcia podjęte podczas minionych czterech lat. Wartość pozyskanych środków inwestowanych to blisko 50 mln.zł. Liczba ta pokazuje skuteczność podjętych decyzji oraz przeprowadzonych prac.

-Ta kwota może być zestawiona jednocześnie przy poziomie zadłużenia powiatu, bo kiedy rozpoczynaliśmy kadencję to zadłużenie było na poziomie ponad 12 mln.zł. Dzisiaj stan faktyczny zadłużenia jest to 5 mln 150 tys.zł. To kwota jest najniższa od 2008 roku- mówił Mariusz Seńko.

Jak dodał, na początku kadencji wyznaczył priorytety, którymi były ochrona zdrowia i edukacja.

-To było nasze bardzo konkretne nastawienie. Wszystkie ręce na pokład, by zapobiec likwidacji szpitala. Powiem wprost. Gdybyśmy wtedy ostro nie postawili tej sprawy, to dzisiaj szpitala w Turku już by nie było. Sytuacja była taka, że trzeba było natychmiast udzielać pożyczki, żeby przywrócić dostawy energii, bo praktycznie groziło to odcięciem prądu i gazu, zaburzeniem funkcjonowania całości jednostki. Byliśmy o krok od likwidacji kluczowej dla bezpieczeństwa mieszkańców jednostki ochrony zdrowia. Byłem zdeterminowany i gdyby nie ta determinacja i wymuszenie wręcz na naszych koalicjantach tego działania, to dzisiaj tego szpitala by nie było- mówił Mariusz Seńko.

Starosta dodał, że obecnej władzy zarzuca się wiele błędów, jednak nikt wcześniej nie podjął się tego przedsięwzięcia i to właśnie dzięki obecnej radzie szpital funkcjonuje.

-Ja pokazuję całościową problematykę. Nie tylko to, że udało się wyremontować oddziały, ale również pokazuje proces kształtowania tej sytuacji i wychodzenia z tej sytuacji problematycznej, która nawarstwiła się przez kilkanaście lat- tłumaczył starosta.

Dodał, że jeszcze w 2016 roku złożony został wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i możliwe, że pozyskane zostanie około 3 mln.zł na termomodernizację szpitala. Dofinansowania w tym obszarze wynosi do 85 procent. Oczekiwane są również wyniki konkursu na rewitalizację.

Powiat turecki wiarygodnym partnerem
-Dzisiaj będą wygrywać ci, którzy mają lepszy dostęp do specjalistów i kadry, mogą ją zaoferować. To na pewno będzie możliwe. Pokazują to ostatnie spotkania, choćby z otwarcia fabryki DMG Mori, która jest koncernem japońsko- niemieckim, produkuje maszyny CNC i sprzedaje różne elementy dla przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego. Jest zainteresowanie po stronie klientów, a klienci mówią wprost. Kupujemy maszynę, jak dacie nam pracownika, który ją obsłuży. Jest to dla nas szansa, tym bardziej że ta branża jest zakorzeniona w powiecie od wielu lat- tłumaczy Mariusz Seńko.

Mariusz Seńko przypomniał o trudnej sytuacji Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich i rozważaniach na temat likwidacji placówki. Zamiast zaniechać działania rozpoczęto jej odbudowę w oparciu o nowe technologie. Dzięki radnym powiatu tureckiego szkoła zaczęła dobrze prosperować, a przed nią świetlana przyszłość. Niebawem powstanie tam Centrum Precyzyjnego Rolnictwa, a nabory pokazały, że przywrócono w nią wiarę.

Zrównoważone inwestycje drogowe
Drogi w tej kadencji nie były priorytetem. Mimo to, na tę sferę przeznaczono duże pieniądze. Na drogi lokalne przy wsparciu samorządów gminnych przeznaczono ponad 15 mln.zł.

-Każda gmina otrzymała jakąś inwestycję. W mniejszym, większym stopniu, to było rekompensowanie wcześniejszego ich braku. Gmina Malanów przez osiem lat w poprzednich kadencjach nie otrzymała żadnych środków na inwestycje drogowe, jeśli nikt nic nie robił to można się domyśleć, że trzeba było nadganiać ten czas i próbować to wszystko naprawiać. Inny przykład to gmina Władysławów, która miała jednego radnego powiatowego i też dostała inwestycje blisko milionową. Nikt nikogo nie wykluczał ze względu na udział w ugrupowaniu czy inne uwarunkowania. Każdy dostał inwestycje. Cieszę się, że również radni, którzy nie tworzyli ścisłej koalicji mogą powiedzieć, że byli skuteczni i zrealizowali swoje programy. Jeśli program PSL był do zaakceptowania przez innych radnych to wszyscy zgodnie osiągnęliśmy sukces w tych obszarach i to najważniejsze- tłumaczy Mariusz Seńko.

Starosta apelował, by odłożyć na bok polemikę, która podejmowana jest na potrzebę kreowania wizerunku od faktów. Z każdym samorządem bowiem udało się współpracować i realizować inwestycje.

-Jeśli w Turku odsiejemy obszar plotek i różnych historii okazuje się, że udało się wspólnie zrealizować kilka projektów. Choćby ulica Smorawińskiego, Dąbrowskiego, rondo, wykupy udziałów w budynkach. Z każdym samorządem udało się wypracować formułę, która była zrealizowana i ma konkretny efekt w postaci inwestycji- mówił starosta.

Głównymi obszarami, gdzie pojawiały się wątpliwości podczas podejmowania współpracy to kwestia transportu, byłego domu dziecka oraz propozycja powołania Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego na Nowym Świecie. Zawsze udało się jednak osiągnąć kompromis.

- Ani nie było wielkich sporów, które mogłyby koalicję zepsuć, ale też nie było tak kolorowo i wszyscy się klepaliśmy po plecach. Czasem trzeba było przeprowadzać trudne rozmowy, ale na tym polega sprawowanie władzy. Trzeba mieć odpowiedzialność za to, co się robi i ja tę odpowiedzialność za tę koalicję i za tę kadencję biorę. Uważam, że była to jedna z lepszych kadencji powiatu tureckiego i mieszkańców, która da przyszłość rozwoju dla kolejnych pokoleń- podsumował Mariusz Seńko.

O trudnościach pojawiających się podczas tej kadencji oraz kontrowersyjnym temacie drogi na Zdrojkach Lewych już niebawem w Ale Radio.
Tuliszków: Tragedia w Rudzie. Auto zatrzymało się ...
Uczniowie ”Jedynki” z wizytą u Burmistrza Turku

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Marian w piątek, 12 październik 2018 11:55

Gdyś chłopie nie słuchał Czapli, gdybyś nie dał sie tak pompować przeciwko Antosikowi to Twoje osiągnięcia były by odbierane inaczej. A dziś jesteś postrzegany jako mały karierowicz nieodporny na podszepty i podpuchy. Wracaj do szkoły i módl sie, aby nowy starosta nie był złośliwy

Gdyś chłopie nie słuchał Czapli, gdybyś nie dał sie tak pompować przeciwko Antosikowi to Twoje osiągnięcia były by odbierane inaczej. A dziś jesteś postrzegany jako mały karierowicz nieodporny na podszepty i podpuchy. Wracaj do szkoły i módl sie, aby nowy starosta nie był złośliwy
poniedziałek, 20 maj 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.