Jeśli nie Dom Dziecka, to co? Jaka przyszłość dla obiektu w Nowym Świecie

Władysław Karski i Dariusz Kałużny

Ośrodek socjoterapii, dom opieki, Środowiskowy Dom Samopomocy - to jedne z koncepcji zagospodarowania obiektu w Nowym Świecie (gm. Tuliszków), w którym dziś mieści się Dom Dziecka.

Temat tego obiektu poruszano już we wrześniu ubiegłego roku podczas sesji rady powiatu. Liczba podopiecznych placówki z roku na rok maleje, wśród nich jest tylko kilkoro z powiatu tureckiego. Zaprzestanie działalności w takiej formie jest zatem już tylko kwestią czasu, zasadne jest zatem podjęcie rozważań, co jak dalej wykorzystać budynek w Nowym Świecie.

Starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny wraz z wicestarostą Władysławem Karskim, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Edytą Michalak i naczelnikiem Wydziału Edukacji Sławomirem Kosobudzkim wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez burmistrza Tuliszkowa Krzysztofa Romana. Poświęcone ono było właśnie przyszłości placówki.

- Całodobowy Środowiskowy Dom Samopomocy, całodobowy dom opieki nad osobami starszymi, być może młodzieżowy ośrodek socjoterapii - wariantów jest kilka, teraz jest tam dom dziecka. Mieszkańcy mieli pytania, są obawy, że jeśli będzie tam ośrodek socjoterapii to będą kryminaliści, dom poprawczy. To nie będzie zakład zamknięty, z kratami. Są różne możliwości, nie ukrywam, że weźmiemy rozwiązanie najlepsze dla powiatu, żeby finansowanie było jak najlepsze dla powiatu, czy to ze strony wojewody czy to Ministerstwa Edukacji Narodowej. Póki co to są dyskusje, co dalej - mówił starosta Dariusz Kałużny.

Problemem jest jeszcze kwestia własności obiektu. W jednej dwunastej należy on bowiem do gminy miejskiej Tuliszków. Jak wyjaśniał starosta są tam dwie izby, w których są niewymienione okna, w czasie zimy pracownicy uszczelniają je kocami, po ścianach leci woda, jest grzyb, ale mimo tak fatalnych warunków miasto przez lata nie było zainteresowane remontem.

- Nie widzę zbytnio zainteresowania nowego włodarza, ale padła sugestia, że może to powiatowi wydzierżawić na dłuższy okres czasu. Ja powiedziałem, ze owszem możemy wrócić do tematu, jeśli ta część po stronie miasta zostanie wyremontowana - wyjaśniał starosta.

Podziękowania dla maturzystów z Wolontariatu
Wizyta Laureatów Powiatowych Eliminacji OTWP

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 31 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.