Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Jeśli nie teraz, to być może nigdy. Siedem godzin dyskusji o kolei do Turku

Kolej

Blisko siedem godzin trwała nadzwyczajna sesja wielkopolskiego sejmiku w Koninie. Zwołano ją, aby omówić wątpliwości związane z budową nowej linii kolejowej Turek – Konin w ramach rządowego programu „Kolej+”. - Może się okazać że to ostatni moment żeby podejmować takie inwestycje - zauważył już na wstępie marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak.

Racjonalność powstania nowej trasy oraz jej możliwy przebieg od początku miały zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Mimo to sejmik w lipcu 2022 roku zgodził się wpisać do Wieloletniej Prognozy Finansowej rezerwę na jej budowę (ze wstępnym wyborem trasy wskazującym tzw. wariant W9, dający największe szanse na wypełnienie pociągów pasażerami), a władze województwa podpisały umowę z PKP PLK, by spółka mogła rozpocząć procedurę związaną z dokumentacją projektową. Niemal równolegle z procedurą zmierzającą do stworzenia koncepcji programowo-planistycznej rozpoczęły się protesty mieszkańców, głównie powiatu konińskiego, ale też mieszkańców Gozdowa w gminie Tuliszków. Marszałek Marek Woźniak zapowiedział wówczas, że chce jeszcze raz (po wyborach parlamentarnych) przedyskutować z zainteresowanymi kwestię budowy linii kolejowej z Konina do Turku i w efekcie przewodnicząca sejmiku Małgorzata Waszak-Klepka wyznaczyła termin 22 stycznia.

– Nie chcemy budować tej linii na siłę. Przecież nie budujemy jej dla siebie, tylko dla mieszkańców wschodniej Wielkopolski. Ta trasa kolejowa ma ułatwić codzienne życie, wzbogacić komunikację i dać możliwość podróżowania w komfortowy sposób pociągami – podkreślił podczas sesji w Oskardzie Marek Woźniak, wskazując na krytyczną atmosferę społeczną wokół tego projektu. – Trzeba jednak pamiętać, że to ostatni moment, by zrealizować tego typu inwestycję, bo za kilka lat na skutek intensywnej zabudowy będzie to niemożliwe.

Marszałek zwrócił też uwagę na kilka nowych uwarunkowań, stawiając pytania: – Jaka będzie polityka nowego rządu wobec programu „Kolej+”? Czy plany spółki PKP PLK nie zmienią się? Czy samorządy będzie stać na wkład własny, jeśli koszty projektu wzrosną o 100 proc.?

– Samorząd województwa jest zobowiązany, by zapewnić transport kolejowy w regionie. Na tym etapie wybrano wariant W9, bo na tej trasie jest więcej potencjalnych pasażerów, ale ostateczna decyzja jeszcze przed nami. By mieć pełen obraz sytuacji i nie podejmować jej pochopnie, należałoby jednak dokończyć ten etap prac projektowych – wyjaśniał wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

Przedstawiciele PKP PLK i firmy projektowej omówili planowany harmonogram prac, pokazali na mapie przebieg trasy, proponowaną lokalizację przystanków, wiaduktów i większych obiektów.

Budowę nowej linii poparło w swoich wypowiedziach kilkoro radnych województwa, którzy jednak zaapelowali, by pamiętać o osobach, których dotkną wyburzenia czy wykupy gruntów. O tym, że nie tylko Turek, ale cały region zasługują na kolej przekonywał poseł Ryszard Bartosik.

- Turek najlepiej wpisuje się w program Kolej+. Prawie 30 tys. mieszkańców, a ok 84 tys. w powiecie tureckim. To jedyny powiat tej wielkości, który nie ma dostępu do kolei. Turek potrzebuje rozwoju i ta linia kolejowa daje taką szansę. Bądźmy za rozwojem, a nie za stagnacją - mówił Ryszard Bartosik.

W podobnym tonie wypowiedział się także przedstawiciel Platformy Obywatelskiej w powiecie tureckim, Dariusz Młynarczyk.

- Dlaczego turkowscy przedsiębiorcy mają dopłacać do innych linii kolejowych? Nie powinno się przy infrastrukturalnych patrzeć na to czy coś jest za drogie - argumentował Dariusz Młynarczyk.

Co ciekawe, innego zdania był poseł z tego samego ugrupowania Tomasz Nowak, który zaproponował połączenie hybrydowe i wprowadzenie zeroemisyjnych autobusów wodorowych na trasie Konin – Turek. Radny sejmiku, Krzysztof Sobczak zaznaczył, że on nawet cieszy się z faktu, że poseł Nowak nie jest zwolennikiem kolei. 

Głos w dyskusji zabrali też lokalni samorządowcy i przedstawiciele stowarzyszeń, którzy podkreślali, że nie są przeciwko budowie trasy kolejowej do Turku, tylko przeciwko wariantowi W9, który ich zdaniem przetnie tereny zabudowy jednorodzinnej, zniszczy tereny przyrodniczo cenne, zakłóci krajobraz, wygeneruje duży hałas.

– Ta dyskusja była niezbędna, abyśmy mogli poznać zdanie sąsiadów, zdanie odmienne, często krytyczne. Debatowaliśmy w Koninie, a nie w Turku, bo tu mieliśmy szansę poznać głosy przeciwników zaproponowanego w projekcie wariantu inwestycji – podsumowała trwające blisko 7 godzin obrady przewodnicząca sejmiku Małgorzata Waszak-Klepka.

– Trzeba przeanalizować te uwagi i podjąć decyzję. Nie wiadomo, czy ta linia powstanie, ale kolej musi przebiegać tam, gdzie mieszkańcy będą z niej korzystać – mówił marszałek Marek Woźniak.

Tuliszków: Utalentowani sportowcy z gminy nagrodze...
Kolędowanie z radością i otwartym sercem w kościel...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - turkowianin w środa, 24 stycznia 2024 09:42

Bartosika mrzonek o kolei ciąg dalszy? Nie sztuka wybudować kolej - sztuka ją finansować! Już teraz wiadomo, że będzie przynosiła straty. Gdyby się opłaciło - zbudowano by ją już w PRLu.Turek niestety, ale jest miastem emerytów. Młodzież ucieka z niego. Co mamy? Markety tylko i szwalnię. Kilkaset osób. A reszta? pan poseł niech lepiej do zdjęcia się ustawi i nożyczkami pomacha, bo lepiej mu to wychodzi.

Bartosika mrzonek o kolei ciąg dalszy? Nie sztuka wybudować kolej - sztuka ją finansować! Już teraz wiadomo, że będzie przynosiła straty. Gdyby się opłaciło - zbudowano by ją już w PRLu.Turek niestety, ale jest miastem emerytów. Młodzież ucieka z niego. Co mamy? Markety tylko i szwalnię. Kilkaset osób. A reszta? pan poseł niech lepiej do zdjęcia się ustawi i nożyczkami pomacha, bo lepiej mu to wychodzi.
Gość
piątek, 21 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.