W powiecie jest szansa na cztery linie autobusowe

Sesja Rady Powiatu Tureckiego

Pod koniec sierpnia przedstawiciele powiatu tureckiego, na czele ze starostą Dariuszem Kałużnym podpisali w konińskiej delegaturze Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego umowę na dofinansowanie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej ze środków funduszu rozwoju. Daje to szansę na przywrócenie czterech lokalnych połączeń.

30 lipca starosta Dariusz Kałużny wystosował pismo do wszystkich wójtów i burmistrzów z powiatu tureckiego z prośbą o informację o połączeniach komunikacyjnych po to, aby dokonać analizy w brakach połączeń, głównie do Turku i Kaczek Średnich.

- Dla mnie priorytetem będzie dowóz młodzieży do naszych szkół i tego będę się trzymał. Do 12 sierpnia, taki był termin złożenia wniosku, żadna gmina z terenu powiatu tureckiego nie złożyła takiego wniosku. Dlatego wyprzedzając samorządowców, stwierdziliśmy,  że wprowadzimy cztery linie - wyjaśniał starosta.

Planowane linie to połączenia Turek - Żdżary przez Kowale Pańskie i Kawęczyn, Turek-Posoka przez Przykonę i Sarbice, Turek - Janów przez Chrząblice, Brudzew, Cichów oraz Turek-Będziechów przez Malanów i Skarżyn. Jak wyjaśniał Dariusz Kałużny są to połączenia, które kiedyś funkcjonowały, a przewoźnikiem był PKS Konin. Z tamtych rejonów pojawiały się sygnały, że nie ma żadnej formy transportu zbiorowego.

Przewozy mają być dostosowane do uczniów szkół prowadzonych przez powiat. W liceum dojeżdżających uczniów jest 668, w techniku blisko 1500, a w Zespole Szkół Rolniczych - niespełna 600, co - jak wskazywał starosta - jest dużym potencjałem, a przy okazji skorzystają też mieszkańcy powiatu tureckiego, ponieważ będą to linie otwarte. Jeśli chodzi o koszty, to w ofertach przewoźników pojawiają się różne stawki - od około 2,20 zł (w przypadku busów) do 4,04 zł za wozokilometr. Na podstawie umowy wojewoda do każdego wozokilometra dokładać ma złotówkę.

Teraz powiat ma czas do 20 września na wybór i podpisanie umowy z operatorem linii, dopiero wówczas wiążąca stanie się umowa o dofinansowanie. Ile samorząd dołoży do przewozów z własnego budżetu? Tego jeszcze nie wiadomo.

Psychoterapia - czym jest i dla kogo?
Ubezpieczenie mieszkania - jakie dokumenty będą po...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Aneta w środa, 11 wrzesień 2019 20:39

Nawet gdyby jutro do Turku dojechało Pendolino, zwolennicy PO-KO grzmieli by, że to skandal bo miała być lokomotywa
Cała ich logika

Nawet gdyby jutro do Turku dojechało Pendolino, zwolennicy PO-KO grzmieli by, że to skandal bo miała być lokomotywa Cała ich logika :p
Gość - Cez w środa, 11 wrzesień 2019 13:15

Jeśli do tych 4 połączeń dojdzie jeszcze kolej to będzie dobrze. Tylko poseł Bartosik coś się z tą koleją ślimaczy.

Jeśli do tych 4 połączeń dojdzie jeszcze kolej to będzie dobrze. Tylko poseł Bartosik coś się z tą koleją ślimaczy.
Gość
sobota, 28 marzec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.