Skąd pieniądze na podwyżki dla pielęgniarek?

Szpital w Turku

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 września poinformowano o niepokojących informacjach. Problem dotyczy finansowania podwyżek dla pielęgniarek, które zostały wprowadzone w wyniku podpisania porozumienia przez Ministra Zdrowia. Problem już istnieje. Środki finansowe przeznaczone przez rząd na podwyżki są niewystarczające. Brakujące pieniądze będą pochodzić więc z samorządów, a tym samym ucierpią inne zaplanowane inwestycje.

-W naszej opinii ta część personelu oraz wszyscy pracownicy służby zdrowia powinni zarabiać więcej. To jest kwestia oczywista. Problemem jest fakt wdrożenia tych podwyżek. Tylko część środków została zabezpieczona na realizację tego zadania. Pozostała część ma zostać przerzucona na szpital, a w efekcie może to skutkować, że finanse trzeba będzie znaleźć w samorządzie powiatu tureckiego- informuje Mariusz Seńko.

Minister Zdrowia zawarł porozumienie z pielęgniarkami dotyczące zwiększenia ich wynagrodzenia od 1 września.

-Na jeden etat pielęgniarki przeznaczone zostało 1600 zł 1100 zł jest netto doposażenia zasadniczego, a pozostała kwota, czyli 500 zł na pochodne. Kwota do pokrycia tych podwyżek brutto powinna być 2 100 zł. Na dzień 1 sierpnia w szpitalu zatrudnionych jest 179 pielęgniarek. Jeśli musielibyśmy pokryć te pochodne, bo na razie nie ma źródeł finansowania dodatkowych, to miesięczne obciążenie szpitala to kwota 106 tys. 488 zł. dodatkowo, co daje rocznie 1 mln 277 tys.zł , które musimy znaleźć w naszym budżecie. Na razie nie ma informacji o tym, jakie źródła finansowania będą. Zobaczymy po 14 września, kiedy powinny być aneksy- informuje dyrektor szpitala w Turku Grzegorz Gibaszek.

Od początku obecnej kadencji radni starali się wspierać szpital przeznaczając wiele funduszy, aby mógł funkcjonować. Jak się okazuje nie jest to jednak takie proste.

-Na początku kadencji rekomendowałem Radzie Powiatu podejście inne do kwestii finansowania służby zdrowia w naszym powiecie i dzięki temu udało się podjąć działania inwestycyjne. Zamysł był, że powiat przejmuje większość zadań związanych z przebudową szpitala, z wyposażeniem szpitala w urządzenia diagnostyczne, czy inne potrzebne do leczenia pacjentów. A szpital miał podjąć wszelkie starania, by środki, które pojawiają się z NFZ były wystarczające na obsługę leczenia pacjentów i w znacznym stopniu wynagrodzenia- mówił starosta turecki.

Podwyżki są zasadne, ale nie idą za tym konkretne propozycje, dzięki którym zadłużenie szpitala nie pogłębiałoby się.
Powiat turecki gotowy na walkę z ASF
Wideo: Gibaszek i Seńko o kolejnych milionach dla ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - Paweł w piątek, 21 wrzesień 2018 20:56

Gościu- benek ogarnij się. To nie Starosta "zabiera radnym, to najwyżej oni jemu"

Gościu- benek ogarnij się. To nie Starosta "zabiera radnym, to najwyżej oni jemu"
Gość - MO w piątek, 21 wrzesień 2018 19:19

Dyrektorowi też można obciąć ....z głodu nie umrze bo ma wysoką emeryturkę z Policji.

Dyrektorowi też można obciąć ....z głodu nie umrze bo ma wysoką emeryturkę z Policji.
Gość - rex w piątek, 21 wrzesień 2018 19:10

Natępnie obniż pensję sobie i innym przydupasom .

Natępnie obniż pensję sobie i innym przydupasom .
Gość - benek w piątek, 21 wrzesień 2018 19:09

Panie starosto szukasz pan oszczędności ..zacznij od obniżenia diet radnym, za to co oni robią nie powinni brać ich w ogóle. Do polityki nawet tej małej nie idzie się za kasą, proste ?

Panie starosto szukasz pan oszczędności ..zacznij od obniżenia diet radnym, za to co oni robią nie powinni brać ich w ogóle. Do polityki nawet tej małej nie idzie się za kasą, proste ?
Gość
niedziela, 24 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.