Już za kilkanaście tygodni po raz kolejny w krótkim czasie pójdziemy do urn. Wybory prezydenckie, które odbędą się 10 maja zakończą kampanijny maraton, rozpoczęty jesienią 2018 roku przed wyborami samorządowymi. Warto poznać kalendarz przedwyborczych czynności, żeby móc odpowiednio przygotować się do tegorocznego głosowania.
Wraz z ogłoszeniem przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek postanowienia o wyznaczeniu terminu wyborów prezydenckich na 10 maja 2020 roku rozpoczęła się oficjalna kampania wyborcza. Wraz z nią zaczął obowiązywać kalendarz wyborczy, który wyznacza terminy wykonywania odpowiednich zadań i procedur.
W tej chwili zarejestrowanych jest już aż 19 komitetów wyborczych kandydatów na urząd Prezydenta RP. Są to komitety Władysława Kosiniaka-Kamysza, Piotra Stanisława Bakun, Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudy, Szymona Hołowni, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Wiesława Lewickiego, Wojciecha Mateńki, Mirosława Piotrowskiego, Wojciecha Podjackiego, Jana Zbigniewa Potockiego, Leszka Samborskiego, Grzegorza Sowy, Romualda Starosielca, Pawła Tanajno, Andrzeja Voigta, Piotra Wrońskiego oraz Stanisława Żółtka. Komitety mogą się rejestrować jeszcze do 16 marca.
Z kolei do 26 marca zarejestrowane komitety mogą zgłaszać swoich kandydatów do startu w wyborach. Tego dnia do godz. 24.00 powinny złożyć 100.000 podpisów poparcia pod kandydaturami.
Do 10 kwietnia nastąpi podanie o publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych i możliwości głosowania przez pełnomocnika. Do tego dnia można zgłaszać też kandydatury na członków obwodowych komisji wyborczych, które bezpośrednio będą przeprowadzać głosowanie. Komisarze powołają je do 20 kwietnia, a następnie przystąpią one do pracy zgodnie ze swoimi harmonogramami.
Podanie do publicznej wiadomości danych o kandydatach na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nastąpi 20 kwietnia. Ważną datą, szczególnie dla osób niewidomych powinien być 27 kwietnia. To do tego dnia można zgłaszać potrzebę skorzystania z nakładki w alfabecie Braille'a. Z kolei do 4 maja można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
Wyborcy, którzy chcą zagłosować poza swoim stały miejscem zamieszkania do 5 maja mogą złożyć odpowiednią prośbę. Otrzymają wówczas zaświadczenie, które umożliwi im zagłosowanie w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na terenie kraju. Do 7 maja chęć głosowania mogą zgłaszać polscy obywatele przebywający za granicą. Kampania zakończy się w piątek 8 maja o godz. 24.00. Wówczas to rozpocznie się trwająca do końca głosowania cisza wyborcza.
Głosować w wyborach prezydenckich w dniu 10 maja będzie można w lokalach wyborczych od 7.00 do 21.00. Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska co najmniej 50% głosów, wówczas dwa tygodnie później odbędzie się II tura wyborów, gdzie w szranki staną dwie osoby, które uzyskały najlepsze wyniki.