Kalinowa: Walne u Mistrzyń ze 100-leciem w tle

Zebranie walne OSP Kalinowa

Kilka miesięcy temu kobieca drużyna z OSP Kalinowa świętowała zdobycie złotego medalu na Krajowych Zawodach Sportowo- Pożarniczych w Polanicy Zdroju oraz mistrzostwo powiatu w Kaczkach Średnich. Tam drugie miejsce zajęli także panowie z tej jednostki. W minioną sobotę, 29 lutego, druhowie z Kalinowej podsumowali swoje sukcesy na walnym zebraniu sprawozdawczym i wyznaczyli plany na 2020 rok. Chcą zorganizować historyczny jubileusz.

Zebranie o godzinie 18.00 rozpoczął prezes jednostki dh Jakub Krzemień, który powitał zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się Wójt Gminy Turek dh Karol Mikołajczyk, prezes ZOG ZOSP RP w Turku dh Wacław Szajrych, przedstawiciel KP PSP w Turku mł. bryg. Krzysztof Kubiak oraz Sołtys Kalinowej Sławomir Majda. Przewodniczącym zebrania został dh Mirosław Rosicki, który prowadził dalszą część obrad.

Jednostka liczy 50 członków, w tym 10 kobiet, i angażuje się w życie społeczne swojej miejscowości i parafii. Druhowie w 2019 roku zabezpieczali piknik parafialny przy sanktuarium w Galewie oraz adorowali Grób Pański w Wielkanoc, a także zorganizowali turniej w darta.

W sierpniu jednostka OSP Kalinowa odnosiła wybitne sukcesy sportowe, m.in. na zawodach krajowych OSP w Polanicy-Zdroju, o czym pisaliśmy TUTAJ

Druhowie brali także udział w poszukiwaniach zaginionego Michała Rosiaka nad Wartą w Poznaniu. Odnotowany został jeden wyjazd alarmowy do miejscowego zdarzenia. Wszystko to w swoim sprawozdaniu przedstawił dh Krzemień – prezes jednostki.

Rok budżetowy jednostki zamknął się przychodami na poziomie 59 tys. zł. Jak wskazał skarbnik OSP Kalinowa dh Łukasz Kuster, był to pod względem finansowym rekordowy rok. Po sprawozdaniu komisji rewizyjnej przedstawionym przez dh Sławomira Straszewskiego, walne zebranie udzieliło Zarządowi absolutorium na kolejny rok działalności.

Jednostka na 2020 rok wyznacza sobie ambitne zadanie. Jest to przede wszystkim organizacja 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalinowej. Według organizatorów, na czele których stoi dh Mirosław Rosicki, dzień 17 maja 2020 roku ma zapisać się złotymi zgłoskami na kartach historii kalinowskiej straży. Jubileusz ma zostać połączony z gminnym dniem strażaka, a w trakcie uroczystości jednostce ma zostać nadany sztandar. Jego zakup będzie możliwy m.in. dzięki hojności i datkom mieszkańców Kalinowej.

Sztandar to obowiązek – mówił dh Rosicki, dlatego planowane są aż trzy ekipy, które występować będą w składzie pocztu. Z mniejszych potrzeb przydałby montaż alarmu w remizie.

W końcowej części zebrania głos zabrali zaproszeni goście, którzy gratulowali jednostce wysokich wyników sportowych. Trafnego podsumowania działalności OSP Kalinowa w 2019 roku dokonał dh Szajrych.

W tej jednostce dużo się dzieje – powiedział prezes. W trakcie posiedzenia najpiękniej prezentowały się oczywiście panie z mistrzowskiej drużyny, dla których jednostka zakupiła mundury wyjściowe.

Warto wspomnieć, że OSP Kalinowa powstała w tym samym roku, co erygowana została parafia na Galewskim Wzgórzu Przemieniania.

 

Turkowianie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych
Dobra: „Aby starsi nie zapomnieli, a młodzi pamięt...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 15 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.