Konferencja prasowa w której uczestniczył poseł Tadeusz Tomaszewski odbyła się w poniedziałek, 13 marca. Zaproszony gość oraz lider lokalnej lewicy Marian Mirosław Marczewski poinformowali o obecnie podejmowanych działaniach oraz odnieśli się do sytuacji bieżącej zarówno w kraju, jak i na terenie powiatu tureckiego.
-Obecna kadencja parlamentu dobiega końca. Wybory odbędą się w terminie konstytucyjnym, czyli w październiku. Do tego czasu wszystkie ugrupowania polityczne będą prowadzić kampanię, tylko że ona się oficjalnie nie zaczęła ale tak naprawdę trwa. Lewica przygotowując się do wyborów parlamentarnych po pierwsze zrobiła organizacyjnie porządek po swojej lewej stronie. Po rocznej przerwie ponownie wróciła Polska Partia Socjalistyczna oraz Unia Pracy. W tej sprawie zawarto porozumienie między Nową Lewicą oraz Lewicą Razem. Do tego porozumienia czterech formacji politycznych w najbliższym czasie w ramach współpracy programowej dołączy ogólnopolskie porozumienie związków zawodowych, ale też różnego rodzaju stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Lewica zawsze kiedy była zjednoczona uzyskiwała dobry wynik- mówił poseł dodając, że nadal jest otwarty na projekt wspólnej listy.
Poseł poinformował, że złożył wniosek w sprawie wprowadzenia uregulowań prawnych dotyczących przeciwdziałania uciążliwościom zapachowym. Wspomniał przy tym o działającym na terenie powiatu tureckiego inwestorze, którego działalność nasila skargi od mieszkańców. Interpelacja Tadeusza Tomaszewskiego skierowana została do Ministra Klimatu i Środowiska. Z odpowiedzi wynika, że prace nad ustawą o ustaleniu minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia w sektorze rolnictwa w związku z funkcjonowaniem i ryzykiem powstania uciążliwości zapachowej są wpisane do wykazu prac legislacyjnych rady ministrów i prace nad tym rozpoczęły się już w 2021 roku, ale ze względu na konflikt zbrojny w Ukrainie te prace zostały przerwane. Obecnie ministerstwo prowadzi nowe uzgodnienia z ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi w celu zapewnienia najlepszej możliwej ochrony mieszkańców.
-Ustawę zburzoną jest ustawa o odnawialnych źródłach energii. To ustawa, która jest wypełnieniem jednego z kamieni milowych krajowego planu odbudowy. Miało zakończyć się to tak, jak wynikało z ustaleń rządowych czyli 500 m odległości, niestety w sejmie zapadła decyzja po prawej stronie sceny politycznej, że to ma być 700 m. To oznacza, że 47 proc. mniej powierzchni Polski będzie dostępne pod inwestycje wiatrowe. To olbrzymia strata. Będą kolejne, bowiem samorządy muszą przyjąć plany zagospodarowania przestrzennego- mówił poseł Tomaszewski.
Gość poinformował, że ważnym założeniem jest wyposażenie sołtysów w ochronę przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych. Oprócz tego dodatek, który byłby uzależniony od ilości pełnionych kadencji- nie więcej niż określona kwota. Dla sołtysów przewiduje się prawo do bezpłatnego korzystania z komunikacji publicznej oraz wprowadzenie obowiązkowej dla nich diety. Program przewiduje również nowelizację wzmacniającą fundusz obywatelski na wsi czyli fundusz sołecki. Obecnie bowiem rady gmin nie muszą wprowadzać funduszu sołeckiego.
-My dzisiaj czekamy z utęsknieniem za środkami z planu odbudowy. Obecnie Sejm przyjął ustawę, opozycja nie przeszkadzała, a prezydent skierował ją do trybunału, trybunał się na razie nie ma okazji zebrać. Wszystko stoi w miejscu a my płacimy olbrzymie kary za niewykonanie wyroków. Mamy prawie 3,5 mlrd.euro do zapłacenia tej kary. To jest nie do pomyślenia- powiedział poseł.
Jak poinformował Marian Mirosław Marczewski możliwe jest, że w razie niekorzystnych sondaży oraz w razie niekorzystnej sytuacji na Ukrainie może być wprowadzony stan nadzwyczajny w Polsce, żeby wybory się nie odbyły.
-Kończymy akcję zbierania podpisów pod społeczna inicjatywą renta wdowia. Na dzień dzisiejszy jako Nowa Lewica zebraliśmy 550 podpisów- informował Marczewski dodając, że projekt będzie procedowany w przyszłym parlamencie.
Mirosław Marczewski odniósł się do sprawy geotermii mówiąc, że według niego jest to złośliwe działania starosty, który zamiast robić wszystko co tylko możliwe żeby pomóc miastu wynajdował różnego rodzaju przeszkody, które będąc urzędnikiem wynaleźć jest bardzo łatwo.
-Ta geotermia to olbrzymia szansa dla miasta i mieszkańców. Mam tylko nadzieję że przyjdzie opamiętanie i to są ostatnie chwilę kiedy trzeba podjąć pozytywną decyzję.
Marczewski wspomniał również o wykluczeniu komunikacyjnym. Według niego kolej jest potrzebna choćby po to by ograniczyć niniejsze wykluczenie, a z ekonomicznego punktu widzenia.
-Obawiam się tylko że przy obecnej polityce rządów PiS do końca nie wiemy, jak wygląda budżet, jakie jest zadłużenie Polski, ile pieniędzy jest wydatkowanych na cele niekontrolowane przez Sejm, to będzie ciężko te inwestycje zrealizować.
Marian Mirosław Marczewski podziękował również wszystkim, którzy w trudnym czasie wspierali i troszczyli się o jego stan zdrowia.