Kawęczyn: Czas podziękowań, błogosławieństwa i zabawy

Gminno-Parafialne Dożynki w Kawęczynie 2019

Pierwszy dożynkowy korowód w powiecie tureckim wyruszył w Kawęczynie. Mieszkańcy całej gminy dziękowali za tegoroczne plony, błogosławiono chleb wypieczony z tegorocznych zbóż, a dobrej zabawie nie było końca. 

 

Dożynkowe wieńce niczym dzieła sztuki
Delegacje wieńcowe tradycyjnie już zebrały się na placu przy Szkole Podstawowej im.Marii Skłodowskiej – Curie. Stamtąd w barwnym korowodzie wyruszyło ponad dwadzieścia misternie wyplecionych wieńców. Małe dzieła sztuki przygotowały sołectwa Będziechów, Ciemień, Chocim, Dzierzbotki, Dziewiątka, Głuchów, Kawęczyn, Kowale Pańskie – Kolonia, Kowale Pańskie, Leśnictwo, Marcjanów, Marcinów, Marianów, Marianów Kolonia, Siedliska, Skarżyn, Stanisława, Tokary Pierwsze, Milejów, Wojciechów, Żdżary i Młodzianów. Wszyscy udali się na plac, gdzie odbyła się dziękczynna msza święta. Przewodniczył jej proboszcz parafii w Tokarach, ks. Antoni Janicki. 
 
Dożynki chlebem pachnące
Obrzęd dożynkowy rozpoczął wójt Jan Nowak, który powitał wszystkich zaproszonych gości. - Drodzy rolnicy gminy Kawęczyn, dożynki to święto, którego rodowód sięga czasów średniowiecza. Jest podziękowaniem za zbiory i jednocześnie prośbą o pomyślność w przyszłych. Tegoroczne dożynki mają szczególny - jubileuszowy charakter, ponieważ są to 30. od powstania samorządu gminnego - mówił wójt w swoim okolicznościowym przemówieniu. Wybrani w tym roku starostowie - Dominika Przyłęcka z Wojciechowa i Dawid Jasnowski z Kawęczyna - przekazali chleb dożynkowy na ręce wójta Jana Nowaka, a owoce wręczono przewodniczącemu rady gminy Piotrowi Geblerowi. Chwilę później świeży, pachnący chleb został pokrojony i rozdany wszystkim uczestnikom uroczystości. O oprawę muzyczną podczas tegorocznych dożynek zadbała Orkiestra Dęta Tokary oraz zespół ludowy „Kawęczyniacy”, który przedstawił obrzęd dożynkowy. Grupa powstała w 2017 roku w ramach projektu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów realizowanego we współpracy z gminą Kawęczyn pod nazwą „Rozsmakowani w kulturze”. 
 
Smacznie i radośnie
 
Tradycyjnie już przedstawiciele poszczególnych sołectw przygotowali pyszne, tradycyjne dania. Będziechów przygotował żeberka w kapuście i ziemniaki z ziołami. Na stoisku Ciemienia królowała zupa z soczewicy, w Głuchowie zimne zakąski - „Głuchowskie cukiereczki”, a w Kawęczynie sołtysowa zalewajka. Gospodynie z Kowali Pańskich serwowały „Gęś po kowalsku”, zaś na stoisku Kowali Pańskich - Kolonii można było raczyć się „Zupą nic”. Na pyszne pączki zapraszali mieszkańcy Leśnictwa, a pyzy z karkówką w sosie mascarpone to specjalność z Marcinowa. Mieszkańcy Marianowa dla dożynkowych gości przygotowali kluski żelazne z kapustą zasmażaną oraz krem z dyni, a Marianów - Kolonia w tym roku proponował zupę szczawiową. Na polędwiczki wieprzowe z sosem kurkowym na purre ziemniaczanym i pierogi z serem podane z musem miętowym zapraszały gospodynie z Milejowa, zaś Młodzianów kusił zupą dyniową z zacierką i mufinkami dyniowymi. Tokary Pierwsze kusiły zupą szczawiową po staropolsku oraz kluchami Babci Jasi z kapustą zasmażaną, a do tego przygotowano murzynek dożynkowy. Wojciechów przygotował leczo z cukinii , babeczki z cukinii oraz sałatkę z…. cukinią oczywiście, natomiast Żdżary postawiły na zupę z dyni i szare kluski z zasmażaną kapustą.

Komisja konkursowa za najlepsze danie uznało pyzy z karkówką i sosem mascarpone przygotowane przez gospodynie z Marcinowa. Drugie miejsce zajęły równorzędnie Kowale Pańskie oraz Tokary, a na trzecim znalazły się potrawy przygotowane przez sołectwo Wojciechów i Żdżary.
Wybrano też najpiękniejszy wieniec. Tytuł ten w tym roku zdobyła delegacja ze Żdżar, kolejne miejsca zajęły Marianów, Marianów Kolonia, Wojciechów oraz Marcinów. Specjalną nagrodę za najbardziej patriotyczny wieniec dla sołectwa Kowale Pańskie wręczył poseł Ryszard Bartosik. 
 
Nie zabrakło śmiechu, którego dostarczył kabaret „Babeczki Podlaskie”. Uczestnicy imprezy wspaniale bawili się również podczas konkursu na najlepszego „dojarza” gminy Kawęczyn, przeciągania liny oraz zabawy tanecznej. 
Wideo: Ekstremalny Bieg Służb Mundurowych „Husar R...
Nieoczekiwana decyzja posła. Czy Majda wskoczy na ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 21 lutego 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.