Kawęczyn: Drogowe tematy zdominowały dyskusję

Sesja w Kawęczynie

Radni gminy Kawęczyn obradowali podczas sesji zwołanej w trybie nadzwyczajnym. Wśród zaproszonych gości znalazł się starosta powiatu tureckiego, do którego radni mieli wiele pytań. Nie brakowało też odniesień do tragicznych wydarzeń w Gdańsku.

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad wszyscy oddali hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Pamięć samorządowca uczczono minutą ciszy, a wójt Jan Nowak przybliżył zebranym działalność samorządowca.

W dalszej części głos zabrał starosta Dariusz Kałużny, który do Kawęczyna przyjechał wspólnie z wicestarostą Władysławem Karskim. Starosta podziękował wójtowi za przystąpienie do rady społecznej SP ZOZ, wskazują jednocześnie, że jest to znak, że zarówno wójt jak i rada łączą się z samorządem powiatowym w trudnej sytuacji tej placówki. Dariusz Kałużny opowiedział o planach zarządu powiatu na najbliższy czas, w tym na temat działań, jakie podjęte mają zostać właśnie w szpitalu. Do rozmów ze starostą włączyli się radni, pytając przede wszystkim o planowane inwestycje drogowe. Radna Krystyna Brzychcy zainteresowana była terminem rozpoczęcia prac na drodze w miejscowości Dziewiątka. Tam najpierw wykonana zostanie dokumentacja (potrwa to ok. 3 miesięcy), a następnie będzie można przystąpić do dalszych prac. Starosta nie ukrywał, że w przypadku inwestycji drogowych mocno liczy na wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych. Radny Karol Rygas dopytywał o budowę chodnika w Skarżynie, a Adrian Kwinciak interpelował w kwestii drogi oraz chodnika w Głuchowie.

- Jesteśmy dopiero niecałe dwa miesiące czasu, już w różnych obszarach są podjęte decyzje, w niektórych w krótkim okresie czasu poznamy odpowiedzi. Na wszelkie inwestycje, które chciałbym zrobić na terenie powiatu - potrzebne jest 30 mln zł. Szanowana wysoka rado, musicie dojść do porozumienia pomiędzy sobą i ustalić priorytety. W każdej radzie są różne kluby i każdy chce jak najlepiej dla swojej opcji politycznej i ja to rozumiem. Proszę was jednak o stworzenie priorytetów - zwracał się do radnych starosta Kałużny.

O inwestycjach mówił także wójt Jan Nowak, również podkreślając rolę środków z Funduszu Dróg Samorządowych.

- Chciałbym, żebyśmy zgłaszali co najmniej jeden odcinek drogi każdego roku. W lutym musimy się spotkać z radnymi i zacząć rozmowy na ten temat - zapowiadał wójt.

Podczas punktu dotyczącego składania interpelacji nie zabrakło także odniesień do tragicznego zdarzenia, jakie w niedzielny wieczór miało miejsce podczas finału WOŚP w Gdańsku. Radny Paweł Urbanek zaapelował o powstrzymywanie się przed mową nienawiści oraz prosił o okazywanie wzajemnego zrozumienia.

Po zakończeniu dyskusji radni przystąpili do pracy nad przygotowanymi projektami uchwał. Wszystkie dotyczyły zasad finansowania dożywiania bądź zakupu żywności. Zmianie uległo kryterium dochodowe, na podstawie którego taka pomoc jest przez gminę udzielana. Wcześniej wynosiło ono 528 zł dla rodzin i 701 zł dla osoby samotnej. Obecnie wzrosło do kwoty 792 zł w przypadku rodzin i do 1051,50 zł dla osoby samotnej. W efekcie pomocą można objąć większą liczbę osób. Wszystkie uchwały zostały przyjęte jednogłośnie.

Władysławów: Ławeczka wyrazem pamięci o historii
Dobra: DPS ma nową windę i pomieszczenie terapeuty...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
niedziela, 18 sierpień 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.