Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Kawęczyn: Drogowy tort podzielony

Sesja Rady Gminy Kawęczyn

Tematy związane z inwestycjami drogowymi zwykle wywołują wiele emocji i ożywione dyskusje. Nie inaczej było w gminie Kawęczyn, gdzie radni zajęli stanowisko w sprawie zatwierdzenia planu przebudowy i budowy dróg gminnych i wewnętrznych w gminie Kawęczyn na czas obecnej kadencji samorządu oraz analogiczny dokument jeśli chodzi o remonty dróg na terenie gminy.

Wójt gminy Kawęczyn na początku czerwca przedstawił komisji rolnictwa, ochrony środowiska, gospodarki przestrzennej i urbanistyki rady Gminy Kawęczyn projekt planu przebudowy i budowy dróg gminnych i wewnętrznych w gminie Kawęczyn na czas obecnej kadencji samorządu (lata 2019 – 2023). Taki sam plan przedłożono również w odniesieniu do remontów drogowych. Projekty planów zostały omówione i poddane pod dyskusję podczas wspólnego posiedzenia wszystkich komisji stałych rady gminy. W oświadczeniu dotyczącym przebudowy dróg ujęto w sumie 15 inwestycji na drogach w miejscowościach Młodzianów (500), Marianów (1000 m), Kowale Pańskie-Kolonia (300 m), Ciemień (700 m), Żdżary (800 m), Chocim (600 m), Stanisława (600 m), Będziechów (dwa odcinki - 700 oraz 800 m), Tokary Drugie (900 m), Kawęczyn (650 m), Głuchów (520 m), Leśnictwo (1200 m), Marcinów (450 m) oraz Marcjanów (600 m). Inwestycje będą realizowane właśnie w takiej kolejności, zgodnie z możliwościami finansowymi gminy. W planie remontów uwzględniono natomiast drogi w miejscowościach: Żdzary (800 m), Milejów (1000 m), Marianów (650 m), Marcinów (800 m), Chocim (550 m), Kowale Pańskie (600 m), Głuchów (500 m), Tokary Drugie (600 m), Wojciechów (600 m), Będziechów (600 m), Dzierzbotki (600 m), Kowale Pańskie Kolonia (500 m) oraz Marcjanów (500 m).

Nie wszyscy radni byli zadowoleni ze sposobu, w jaki ułożono listę drogowych inwestycji na najbliższe lata.

- Wójt obiecywał, że utworzy listę inwestycji budowy i przebudowy dróg. Poinformowałem mieszkańców wsi Dzierzbotki i złożyłem wniosek zawierający nasze stanowisko w sprawie włączenia drogi na odcinku Ciemień - Dzierzbotki. Inwestycja została ujęta w planie ale na 12 z 14 miejsc, czyli prawie na końcu - mówił radny i jednocześnie sołtys Dzierzbotek, Paweł Urbanek.

Radny argumentował, że to jedna z najstarszych dróg asfaltowych w gminie i co roku łatana jest w kilkunastu miejscach.

- Niektóre sołectwa maja po trzy inwestycje, u nas jest jedna, i to prawie na końcu. Próbowałem nakłonić wójta do zmiany decyzji, złożyłem na komisji wniosek o zmianę na jedno z pięciu pierwszych miejsc, to zostało odrzucone. W ten oto sposób zostaliśmy prawie na szarym końcu, jest obawa że w latach 2019-23 środków braknie i realizacja nie nastąpi - mówił radny Urbanek.

Podobne głosy pojawiły się w sprawie drogi w Marcjanowie, która w poprzedniej kadencji znajdowała się na miejscu piątym w kolejności do realizacji, a obecnie jest na ostatnim miejscu. Radny Adrian Kwinciak stwierdził natomiast, że część mieszkańców Głuchowa jest rozgoryczona, ponieważ w planie uwzględniono zaledwie jeden z dwóch odcinków, o które wnioskowali jeszcze w lutym tego roku. Ostatecznie jednak oba oświadczenia - zarówno w sprawie remontów jak i budowy dróg - zostały przez radnych przyjęte.

Wideo: Ekstremalny Bieg dla Służb Mundurowych „Hus...
Termomodernizacja kolejnych bloków na ulicy Górnic...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 28 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.