Kawęczyn: Kolejne miejscowości zagrożone ptasią grypą

Ptasia grypa

W sąsiednim powiecie sieradzki, na terenie gminy Goszczanów wykryto kolejne ognisko ptasiej grypy. W związku z tym postanowiono poszerzyć obszar powiatu tureckiego objęty ograniczeniami związanymi z przeciwdziałaniem chorobie. Pod szczególnym nadzorem znalazły się dodatkowe miejscowości położone w gminie Kawęczyn.

Po wykryciu pierwszego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie gminy Goszczanów w powiecie tureckim jako obszary zagrożone wystąpieniem choroby wskazano miejscowości Okręglica, Chocim, Głuchów w gminie Kawęczyn oraz Miłkowice w gminie Dobra. Jak podczas poniedziałkowej (26 kwietnia) sesji rady gminy Kawęczyn poinformował wójt Jan Nowak, wyznaczono kolejne sołectwa, w których stosować należy szczególne środki ostrożności. Są to miejscowości takie jak Tokary, Żdżary, Milejów oraz Wojciechów.

Na obszarze zagrożonym nakazano niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków, a także stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków, w szczególności wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściami, wyjściami, wjazdami i wyjazdami do i z gospodarstw utrzymujących drób oraz odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące. Konieczne jest również niezwłoczne informowanie o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Na wskazanym przez wojewodę obszarze zakazano wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwie, a także ich zwłok i jaj, bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii, jak również wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii. Nie można również organizować targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki. O zagrożeniu informować muszą również specjalne tablice.

Co jeść w pracy? Kilka pomysłów na szybki lunch
Motopompa - urządzenie, które ujarzmiło żywioł

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Londyn czy Lądek w poniedziałek, 26 kwietnia 2021 21:27

Nie mam Milinów w gm. Kawęczyn

Nie mam Milinów w gm. Kawęczyn :D
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.