Kawęczyn: Koniec ośmioletniej batalii. Kurniki w Czachulcu Nowym mogą powstać

Koniec ośmioletniej batalii. Kurniki w Czachulcu Nowym mogą powstać
Osiem lat - tyle trwały procedury związane z wydaniem decyzji dotyczącej budowy fermy drobiu w Czachulcu Nowym (gm. Kawęczyn). Inwestycja od samego początku budziła kontrowersje i sprzeciw mieszkańców dwóch gmin - Kawęczyna i sąsiadującej z nią gminy Malanów.
 
 
Przeciwni budowie kurników na terenie gminy Kawęczyn byli głównie mieszkańcy Czachulca Starego w gminie Malanów. Swoje protesty wyrazili wcześniej podczas konsultacji społecznych, jak również podczas rozprawy administracyjnej, która odbyła się w 2016 roku w Młodzianowie. Na olbrzymiej fermie planowano hodowlę ponad 300 000 ptaków. Specjaliści w dziedzinie ekologii negatywnie wyrazili się na temat raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Dr hab. Jolanta Adamczyk - prof. nadzw. I ekspert w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska Uniwersytetu Łódzkiego wskazała na niekorzystny wpływ inwestycji na okoliczna florę i faunę, a ówczesny wójt gminy Malanów, Sławomir Prentczyński  podkreślił nieścisłości zawarte w raporcie: 
„ Powstanie w tej lokalizacji inwestycji o tak dużej skali oddziaływania (9 kurników, każdy na 40 000 szt. drobiu, 7 cykli w ciągu roku, czyli produkcja ponad 2,5 mln kurczaków rocznie) wpłynie negatywnie nie tylko na komfort życia i pracy w pobliskim otoczeniu, ale także na gminną infrastrukturę. Tak naprawdę oddziaływanie zaplanowanej inwestycji obejmie znaczną część Gminy Malanów. Uwagę należy zwrócić na fakt, że poza hałasem czy zapachem odczuwalnym w najbliższym otoczeniu, do atmosfery wyrzucane będą ogromne ilości szkodliwych gazów, a transport drobiu, paszy i odpadów poprodukcyjnych (szacunkowo min. 1500 ciężarówek rocznie) przebiegać będzie drogami od Czachulca Nowego przez Malanów w kierunku Tuliszkowa, Konina i Słupcy. Raport pomija również oddziaływanie inwestycji na zmodernizowane niedawno ujęcie wody w Czachulcu Starym. Troska o jakość wody z tego ujęcia oraz zapewnienie ciągłości dostaw wody mieszkańcom naszej gminy nie pozwolą zapewne na podłączenie planowanej inwestycji do wodociągów zarządzanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Malanowie” - podkreślał samorząd gminy Malanów.
Negatywną decyzję w sprawie budowy kurników wydał też wcześniej samorząd gminy Kawęczyn, wskazując, że
„(…)Po szczegółowej analizie materiału zgromadzonego w ramach prowadzonego postępowania wyjaśniającego, tutejszy organ uznał, iż Wnioskodawca nie spełnił przesłanek formalno – prawnych umożliwiających rozpatrzenie wniosku i wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Wydając omawianą decyzję organ prowadzący postępowanie oparł się głównie na ustaleniach opinii biegłej, która wykazała liczne błędy i rozbieżności wobec danych zawartych w raporcie a których inwestor nie potrafił wyjaśnić czy sprostować. To samo dotyczy kwestii poruszanych w innych pismach protestujących mieszkańców czy pozostałych stron postępowania (Gmina Malanów).
Z przedstawionej w toku prowadzonego postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dokumentacji wynika, że inwestycja będzie negatywnie oddziaływać na środowisko, ponieważ planowane przedsięwzięcie nie spełnia wymagań ochrony środowiska w obowiązujących przepisach prawa ponieważ może negatywnie wpłynąć na gatunki i siedliska przyrodnicze.
 
Po ośmiu latach od rozpoczęcia procedury zmierzającej do powstania inwestycji, w miniony poniedziałek (28 sierpnia) wpłynęła decyzja Samorządowego Kolegium odwoławczego umarzająca postępowanie drugiej instancji w sprawie ustalenia warunków zabudowy w Czachulcu Nowym. Odwołującym się był samorząd gminy Malanów. Taka decyzja SKO sprawia, że budowa może ruszyć bez przeszkód. Będzie to siedem kurników, a nie jak wcześniej planowano - dziewięć. 
Do dziesięciu lat więzienia dla za kradzież z włam...
Miasto złożyło wnioski o pozyskanie ponad 46 mln z...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 04 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.