Kawęczyn: Pamięć jest ważna. Rocznica hitlerowskiej zbrodni w Głuchowie

Gmina Kawęczyn

Był 8 września 1939 r. Na posesji państwa Chojnackich w Głuchowie zatrzymał się wracający z pracy mieszkaniec Mikulic. Schował się przed nadchodzącymi żołnierzami w stodole, jednak został dostrzeżony. Hitlerowcy podpalili stodołę, mężczyznę schwytano. Kazano mu uciekać, po czym po kilkudziesięciu metrach zastrzelono.Okupanci postanowili ukarać również rodzinę, która udzieliła mu schronienia. Tak doszło do okrutnej zbrodni, która wydarzyła się Głuchowie rankiem, 9 września 1939 roku.

83 lata temu, około godziny 7.00 hitlerowcy wtargnęli do domu Józefa Chojnackiego i rozkazali mu go opuścić. Z sąsiednich domów wyprowadzili także Antoniego Chudzika, Józefa Borysia, Jana Borysia (syna Józefa Borysia), Józefa Gidelskiego (zięcia Józefa Borysia) oraz Ksawerego Mariańskiego (pracownika państwa Bartosików). Wszystkich sześciu mężczyzn zapędzono za budynki należące do Józefa Borysia - obecnie gospodarstwo państwa Gidelskich, tam dokonano na nich egzekucji przez rozstrzelanie. Przeżył tylko najmłodszy z nich - wówczas blisko 17-letni Jan Boryś – syn Józefa. Kiedy padły strzały, chłopiec razem z pozostałymi osunął się na ziemię. Szczęśliwie nie został on jednak postrzelony. Jan Boryś przeżył wojnę, a po jej zakończeniu zamieszkał w miejscowości Marchwacz w powiecie kaliskim.

W piątek, 9 września - w rocznicę tamtych wydarzeń w kościele w Głuchowie odprawiono uroczystą mszę świętą. Po nabożeństwie zebrani udali się na cmentarz, gdzie przy pamiątkowej tablicy, w asyście harcerzy i mieszkańców gminy złożono symboliczne kwiaty i zapalono znicze. Samorząd gminny reprezentowała zastępca wójta Elżbieta Tomczak. Delegacje oddały hołd poległym również na posesji państwa Gidelskich, gdzie 83 lata temu doszło do zamordowania mieszkańców Głuchowa.

Fot. UG Kawęczyn
Wszystkie obiekty Elektrowni Adamów wyburzone. Run...
Malanów: Podsumowanie konkursu na najładniejszą po...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 26 listopada 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.