Kawęczyn: Paulina Woźniak nadaje blask wspomnieniom

Paulina Woźniak

„Wspomnień blask” - taki tytuł nosi dwutomowa publikacja opisująca historie mieszkańców gminy Kawęczyn. Jej autorką jest Paulina Woźniak, która cykl pod tym samym tytułem prowadzi również w piśmie „Kawęczyniak”. Uroczysta promocja książki miała miejsce w środę, 10 listopada.

- Marek Grechuta śpiewał, że ważne są dni, których nie znamy. Myślę, że Paulina Woźniak postawiła przeciwwagę tym słowo, udowadniając, że równie ważne są dni, które były i które są. Warto było uwiecznić historie z lat minionych - mówił podczas promocji publikacji wójt gminy Kawęczyn, Jan Nowak.

Gdy autorka, Paulina Woźniak pięć lat temu przedstawiła swój pomysł na cykl artykułów „Wspomnień blask”, które znalazły się w książce, wiadomo było, że czeka wszystkich trudna praca, pełna spotkań z ludźmi, rozmów, które często wywoływały bolesne wspomnienia, z okresu wojny czy komunizmu. Mozolna praca stała się wspaniało przygodą, niezapomnianą podróżą do minionych lat, pełną bogatych przeżyć, emocji i doświadczeń.

W środowe popołudnie, podczas spotkania z okazji wydania publikacji „Wspomnień blask” ciepłych słów nie szczędzili autorce wójt Jan Nowak, a także przedstawiciel Koła Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu Sylwester Dzikowski i prezes Stowarzyszenia Kawęczyńskie Towarzystwo Rozwoju - Jarosław Król. Paulina Woźniak podkreślała natomiast, że podczas powstawania publikacji zawsze mogła liczyć na pomoc i wsparcie rodzin bohaterów, ale też życzliwość wójta gminy Kawęczyn.

Podczas krótkiej rozmowy z autorką można było dowiedzieć się nie tylko, jak powstawały poszczególne części cyklu, ale też jakie są jej inspiracje czytelnicze.

Paulina Woźniak podkreślała natomiast, że najważniejsi są dla niej bohaterowie cyklu - cudowni ludzie, którzy wykazali się ogromną odwagą, aby mówić o tym, co często jest dla nich trudne, wręcz wzruszające. Są też oczywiście piękne i wzruszające wspomnienia - wszystkie mają niepowtarzalny blask. Publikacja to, jak podkreśla autorka, wyraz wdzięczności dla jej bohaterów i nagroda za długie rozmowy o przeszłości. Bez wątpienia jest to próba ocalenia niewypowiedzianej na głos historii Małej Ojczyzny. Dla młodego pokolenia to szansa do poznawania przeszłości, do spoglądania na nią z innej perspektywy.

Noc Samurajów w Klubie Sportów i Sztuk Walk
Turkowska apteka z inteligentnym robotem do magazy...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.