Kawęczyn: Pochwalili się swoimi przodkami i zostali nagrodzeni

Image_6

„Pochwal się swoimi przodkami” - konkurs pod takim hasłem zorganizowało Koło Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu w Kawęczynie. Podczas czwartkowej sesji rady gminy ogłoszono wyniki i wręczono nagrody za najlepsze prace.

Celem konkursu było zainteresowanie młodego pokolenia członkami swych rodzin. Zadaniem było stworzenie biografii na podstawie m.in. rodzinnych pamiątek. Konkurs wymagał zatem zaangażowania nie tylko od samych uczestników, ale też od ich rodzin. Na szczęście znaleźli się śmiałkowie, którzy podjęli się wyzwania. Uczniowie szkół w Kowalach Pańskich, Skarżynie, Kawęczynie i Tokarach przedstawili historie niezwykłych ludzi, jak np. podoficer Wojska Polskiego ranny we wrześniu 1939 roku czy nieznany wcześniej uczestnik bitwy pod Tannenbergiem. Prace stały się w ten sposób dobrze udokumentowanym źródłem historycznym.

Na początku czerwca komisja konkursowa w składzie: Sylwester Dzikowski - wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Kawęczyńskie Towarzystwo Rozwoju i przewodniczący Koła Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu oraz Bożena Tylak – wicedyrektor Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie, Jan Andrzej Nowak – wójt gminy Kawęczyn, Paulina Woźniak – sekretarz Stowarzyszenia Kawęczyńskie Towarzystwo Rozwoju oraz prowadząca sekretariat Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu, a także Henryk Antczak – kronikarz Miłośników Dziejów i Tradycji Regionu, dokładnie przyjrzała się wszystkim pracom. Dokonano ich oceny i wybrano te najlepsze. Jednak na ogłoszenie wyników trzeba było poczekać do odbywającej się 28 czerwca sesji rady gminy.

Trzecie miejsce w konkursie zajęły Natalia Górska, uczennica trzeciej klasy gimnazjum w Kowalach Pańskich oraz Karolina Kurczoba - siódmoklasistka z Tokar. Na drugim miejscu znalazła się Emilia Czechowska z gimnazjum w Kawęczynie, a zwyciężczynią została Natalia Janicka ze Szkoły Podstawowej w Skarżynie, w imieniu której nagrodę odebrała Beata Goślińska.

- Swoimi pracami przywołaliście wspomnienia o osobach ważnych nie tylko dla was, ale też dla całych społeczności - podsumował konkurs Sylwester Dzikowski. 

Sobótkowe Wianki w deszczu skąpane
Wideo: Turkowski szpital z nowym ultrasonografem i...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 01 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.