Kawęczyn: Radni decydowali o podatkach i opłatach

Sesja w Kawęczynie

Zmiany w podatkach i opłatach lokalnych to jeden z głównych tematów poruszanych podczas piątkowej sesji Rady Gminy Kawęczyn.

Zanim radni po raz ostatni w tej kadencji przystąpili do podejmowania uchwał wysłuchali relacji w wykonania rekonesansu przyrodniczego na terenie gminy Kawęczyn. W punkcie tym głos zabrał Arkadiusz Kiszka z firmy Ardea Doradztwo Środowiskowe. Rekonesans przyrodniczy prowadzony był w porozumieniu w z Urzędem Gminy, jego celem było rozpoznanie walorów przyrodniczych i określenie terenów cennych, wymagających uwagi przy pracach z zakresu ochrony środowiska. Skutki oddziaływania inwestycji na środowisko powinny być znane i właśnie dlatego gminy powinny posiadać informację o zasobach przyrodniczych. Jak zauwa-żył Arkadiusz Kiszka - potencjał gminy jest dużo większy, niż to co udało się znaleźć podczas prowadzenia rekonesansu. Podczas prac na terenie gminy znaleziono 82 gatunki owadów, dziewięć gatunków płazów, cztery gatunki gadów, 81 gatunków ptaków (w tym ponad 70 obję-tych ścisłą ochroną), a także 24 gatunki ssaków, spośród których siedem objętych jest całkowi-tą ochroną.

Przygotowane na sesję uchwały dotyczyły głównie ustalenia wysokości podatków i opłat lokalnych. Radni zdecydowali o podniesieniu stawek podatku od środków transportu. Przykładowo, stawka podatku od samochodów ciężarowych o masie całkowitej od 3,5 do 5,5 tony wynosi obecnie 720 zł, a w roku 2019 będzie to o 12 zł więcej. O 15 zł więcej zapłacą w przyszłym roku właściciele pojazdów ważących od 5,5 do 9 ton. W przyszłym roku obowiązywać będą także nowe stawki podatku od nieruchomości. Podatek od budynków na działalność gospodarczą (za 1m2) wynosić będzie 22 zł (jest 21,50), od budynków na działalność gospodarczą (obrót materiałem siewnym) - 10,98 zł (jest 10,80). Stawka od budynków w których udzielane są świadczenia zdrowotne wynosić będzie 4,78 zł (jest 4,70). Stawka podatku od pozostałych budynków wyniesie w przyszłym roku 5,80 zł (jest 5,64). Nie zmieniła się natomiast wysokość podatku od budynków mieszkalnych (0,59 zł). Na tym samym poziomie pozostanie także opłata związana za budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nieznacznie wzrosną również podatki od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, gruntów pod wodami powierzchniowymi stojącymi, a także gruntów niezabudowanych, objętych obszarem rewitalizacji. Radni zdecydowali również o obniżeniu ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego na 2019 rok.

Uczestnicy XLVIII sesji Rady Gminy Kawęczyn wysłuchali także informacji o stanie realizacji zdań oświatowych.

Wideo: Hymn Polski - śpiewajmy prosto
Kto zostanie wolontariuszem roku 2018?

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 25 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.