Kawęczyn: Rok trudny i zaskakujący. Wójt Jan Nowak z absolutorium i wotum zaufania

Kawęczyn

Mijający rok 2021 przyniósł nam wiele nieoczekiwanych chwil nie tylko w naszej gminie, ale i na całym świecie. Był to rok trudny i zaskakujący - wskazywał wójt gminy Kawęczyn Jan Nowak we wstępie do raportu o stanie gminy. Po jego wysłuchaniu oraz po odczytaniu sprawozdania z wykonania budżetu radni jednogłośne zdecydowali o udzieleniu wotum zaufania i absolutorium za 2021 rok.

Rok 2021 upłynął dla wszystkich pod znakiem pandemii COVID-19. Sprawiło to, że wcześniej ustalone cele, inwestycje i zamierzenia trzeba było dynamicznie weryfikować. Już w momencie projektowania budżetu wiele samorządów zmuszonych było do ostrożnego planowania wydatków. Okazało się, że trzeba było zmieniać wcześniej planowane inwestycje czy też ograniczyć dotychczasowe wspieranie zadań w obszarze kultury, rekreacji czy też sportu.

Raport o stanie gminy Kawęczyn obrazował wszelkie decyzje jakie podejmowane były w trakcie minionego roku, jak też podsumowywał stan dochodów i wydatków oraz kondycję finansową samorządu na 2021 rok. Po prezentacji raportu przez wójta Jana Nowaka radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu mu wotum zaufania.

- Covid zafundował nam spowolnienie, pewne plany nie wyszły tak, jak byśmy tego chcieli. Dziś doceniamy tę wiedzę, widzimy zaległości. Nie sposób nie zauważyć, że nie otrzymaliśmy covidowej pomocy, przy złożonych dwukrotnie wnioskach. Te środki pomogłyby nam, a tak się nie stało. Będziemy starali się to nadrobić, bo innego lekarstwa nie znajdziemy. Trzeba to zrobić jak najszybciej - podsumował wójt Jan Nowak.

W dalszej części sesji procedowano nad sprawozdaniem finansowym gminy za ubiegły rok.

Rada ustaliła dochody gminy na rok 2021 w wysokości 27.636.658,00 zł i wydatki w wysokości 28.739.130,00 zł. W toku realizacji budżetu wprowadzano do niego zmiany, a zarządzeniami wójta dokonywano przeniesień planu wydatków w działach między paragrafami. W wyniku wprowadzonych zmian plan dochodów budżetu gminy na dzień 31.12.2021 r. wynosił 34.162.746,95 zł, zaś wydatków 35.382.338,71 zł. Dochody wykonano na poziomie 32.556.405,85 zł, zaś wydatki sięgnęły kwoty 28.790.383,38 zł. W każdym roku budżetowym ważną rolę odgrywają również koszty poniesione na realizowane przedsięwzięcia inwestycyjne. Według danych zawartych w sprawozdaniu z wykonania budżetu, w 2021 roku gmina Kawęczyn poniosła wydatki inwestycyjne w kwocie 2.710.863,77 zł. Po wysłuchaniu sprawozdania oraz opinii poszczególnych komisji radni jednogłośne udzieli wójtowi absolutorium, przekazując kwiaty i podziękowania na ręce włodarza oraz skarbnik gminy - Edyty Balcerzak.

- Poparcie, zrozumienie i pełna akceptacja napawa dumą. Wiele zadań i zdarzeń wciąż przed nami. Dziękujemy i możemy obiecać, że nasza praca będzie na tyle dobra, aby w następnym roku było lepiej - podkreślił wójt Jan Nowak, dziękując za udzielenie absolutorium.

Dobra: Jednogłośne absolutorium i wotum zaufania d...
Dzień Dziecka w turkowskiej strażnicy

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 23 września 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.