Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Kawęczyn: Śmieci coraz więcej, system coraz droższy

Sesja Rady Gminy Kawęczyn

Dyskusja na temat systemu gospodarowania odpadami zdominowała obrady środowej (5 lutego) sesji rady gminy Kawęczyn. Niestety, mało jest optymistycznych wniosków na kolejne miesiące - liczba śmieci rośnie i rosną również koszty.

Z informacji przekazanych podczas sesji wynika, że w 2019 roku zebrano blisko tysiąc ton wszystkich rodzajów odpadów. Ilość ta z roku na rok rośnie systematycznie. W roku 2015 było to ok. 600 ton, rok 2016 to 833 tony, w roku 2017 870 ton, a przed dwoma laty 928 ton różnych rodzajów śmieci. Połowę zebranych w minionym roku odpadów stanowiły śmieci zmieszane.

Najwięcej zebrano we wrześniu i kwietniu, kiedy były odbierane tzw. gabaryty. Gmina z firmą, która odbiera śmieci rozlicza się w formie ryczałtu. Koszt funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami na terenie gminy to blisko 700 tys. zł. Spodziewane wpływy w minionym roku kształtowały się na poziomie 572 tys. zł, a otrzymane wpłaty - 564 tys. zł. Gmina musiała dołożyć blisko 130 tys. System - wbrew wymaganiom ustawy - nie bilansuje się. Przez pierwsze trzy kwartały ubiegłego roku stawka wynosiła 13 zł za odpady segregowane i 17 zł w przypadku zbiórki nieselektywnej. Za ten okres gmina dołożyła ok. 120 tys. zł. W czwartym kwartale obowiązywała wyższa stawka - 13 zł. Wpłaty od mieszkańców nie były stuprocentowe, a samorząd dołożył z własnego budżetu 16 tys. zł. Gdyby wszyscy mieszkańcy dokonali opłat, wówczas system bilansowałby się.

Kolejne miesiące nie zapowiadają się optymistycznie. Rok 2020 rozpoczął się od wzrostu cen w Orlim Stawie, co skutkuje wyższymi kosztami zagospodarowania odpadów. Przy założeniu, że taka liczba odpadów będzie taka sama, koszty bedą wyższe o ok 14 proc. niż w 2019 roku.

Planowane wpływy do budżetu to 720 tys. zł, zaś szacowane koszty - około 800 tys., przy założeniu, że liczba śmieci nie wzrośnie. Wiadomo już, że system nie będzie się bilansował. Do tego doliczyć należy także koszty związane z budową i zagospodarowaniem PSZOK, który jest obecnie realizowany.

- PSZOK nie obniży kosztów, może mieć jedynie wpływa na poprawę osiągnięcia poziomów recyklingu - wskazywał wójt Nowak.

Niestety sytuacji w systemie nie poprawiają mieszkańcy, którzy zalegają z płatnościami. Można je podzielić na dwie grupy - zaległości krótkoterminowe (opóźnienia w płatnościach od miesiąca do pół roku), a także zaległości długoterminowe - sięgające powyżej roku. Jak wyjaśniał wójt Jan Nowak w przypadku tych długoterminowych długów wydawane są tytuły wykonawcze i sprawy trafiają do komornika. Ogółem zaległości z tych dwóch grup wynoszą ponad 70 tys. zł, a blisko 40 tys. są to należności długoterminowe. Kolejny problem funkcjonowania systemu to fakt, że nie ma obowiązku deklarowania osób zameldowanych, a jedynie zamieszkujące dane gospodarstwo.

Radny Paweł Urbanek dopytywał czy wobec tego planowana jest kolejna podwyżka opłat.

- Na to pytanie będziemy próbowali odpowiedzieć sobie na posiedzeniu komisji rady gminy, chciałbym żeby to nie stało się później niż do połowy marca. Tę decyzję trzeba będzie podjąć po dogłębnej analizie - odpowiedział Jan Nowak.

Wideo: Ryszard Bartosik Człowiekiem Roku Powiatu T...
Wspólnie dla wielkopolskiej wsi w nowej odsłonie

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Piotr w sobota, 08 lutego 2020 19:02

Artur przestań palić te śmieci!

Artur przestań palić te śmieci!
Gość - Piotr w sobota, 08 lutego 2020 16:40

Czy Orli staw to jedyny odbiorca śmieci? Przecież on może podniesc ceny śmieci o 300% a samorządy nadal będą korzystać z usług orlego stawu?

Czy Orli staw to jedyny odbiorca śmieci? Przecież on może podniesc ceny śmieci o 300% a samorządy nadal będą korzystać z usług orlego stawu?
Gość
czwartek, 13 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.