Kawęczyn: Śmieci jest coraz więcej, więc opłaty rosną

Sesja Rady Gminy Kawęczyn

Wszystkie samorządy borykają się z problemem rosnących kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi. Przepisy wymagają, aby system sam się bilansował, więc konieczne jest podnoszenie opłat. Uchwałę w tej sprawie przyjęli także radni gminy Kawęczyn.

Koszt obsługi systemu gospodarowania odpadami na terenie gminy Kawęczyn w ubiegłym roku to blisko 680 tysięcy, przy czym spodziewane przychody wynoszą nieco ponad pół miliona. Do tego dochodzi rosnąca liczba śmieci z terenu gminy. Zgodnie z przepisami gmina nie powinna dopłacać do systemu, więc jedynym wyjściem z sytuacji jest w takim przypadku podniesienie opłat za gospodarowanie odpadami.

W przyjętym przez radę projekcie uchwały zapisano, że za śmieci segregowane opłata wynosić będzie 13 zł od osoby (dotychczas 8,50 zł), a za niesegregowane 26 zł (do tej pory było to 17 zł).

Za odbiór odpadów segregowanych z nieruchomości niezamieszkałych wysokość opłaty zależeć będzie od wielkości pojemnika i tak za pojemnik o pojemności 120l stawka wyniesie 20 zł, opłata za kontener o pojemności 240l - 40 zł, za 1100l - 170 zł, a za pojemność 2500l - 320 zł. Dwukrotność tych stawek stanowić będzie opłata za odbiór śmieci niesegregowanych z nieruchomości niezamieszkałych.

Uwagi do przedstawionych składek zgłosił radny Paweł Urbanek.

- Dlaczego do tej pory stawki były utrzymywane na tak niskim poziomie, czy nie można było podnosić ceny stopniowo, aby mieszkańcy nie odczuwali tego w portfelach? Dziś fundujecie podwyżkę z 8,50 na 13 zł. Myślę, że większość by zrozumiała, ze wszystko drożeje. Każdy powinien poczuć się do obowiązku zapłaty za taka usługę. Ja po wyliczeniach, proponowałem kwotę 12,50 zł. Myślę, że to dobra propozycja Od 2016 roku kwoty malały a nie rosły, te 12,50 zł byłoby na tę chwilę adekwatne do podjęcia i takie jest moje stanowisko - mówił radny Urbanek.

W odpowiedzi wójt Jan Nowak zauważył, że próbę podniesienia stawek podjęto już kilka lat wcześniej. Od 1 lipca 2013 roku stawka za odpady segregowane w gminie wynosiła 7 zł.

- Jeżeli mnie pamięć nie myli w 2016 roku taką próbę żeśmy podejmowali, ale wtedy drogą mediacji, negocjacji z kwoty 10 zł zatrzymaliśmy się na kwocie 8,50 zł i ta wartość była do roku ubiegłego - wyjaśniał wójt gminy Kawęczyn.

Dodał też, że śmieci z terenu gminy jest coraz więcej, przedostatni przetarg spowodował, że firma wliczyła sobie dzierżawę pojemników. Dylematem jest też odbiór popiołu. Ale to właśnie rosnąca ilość odpadów jest zasadniczym powodem wzrostu stawek. Skarbnik Edyta Balcerzak przypomniała również, że przy okazji każdego sprawozdania z wykonania budżetu poruszana była kwestia tego, że system śmieciowy w gminie się nie bilansuje, ale to w kompetencji radnych jest podjęcie dyskusji na ten temat w czasie, gdy takie informacje przedstawiane są na sesjach.

Przypomnieć też należy, że od 2016 roku można egzekwować przez komornika opłatę za śmieci tak, jak pozostałe opłaty podatkowe.

Władysławów: Odpust w parafii NNMP w Wyszynie
Nowy dojazd do działek budowlanych

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 05 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.