Kawęczyn: Sołtysi chcą działać. Gminne koło wybrało władze na nową kadencję

Spotkanie sołtysów w Kawęczynie

Najliczniejsze w Polsce koło gminne sołtysów jest w gminie Kawęczyn. Zrzeszeni w nim sołtysi z sukcesami aktywizują lokalną społeczność i sięgają po środki zewnętrzne. W piątek, 5 kwietnia podsumowali minioną kadencję i wybrali nowe władze.

Koło w Kawęczynie skupia 189 członków. Może pochwalić się tradycjami, własnym sztandarem i wieloma nagrodami oraz wyróżnieniami, jakie zdobywają jego członkowie. Wystarczy wspomnieć chociażby o najwyższych laurach w konkursie „Fundusz Sołecki - najlepsza inicjatywa”.

Tegoroczny zjazd koła był już ósmym w jego historii. Wśród zaproszonych gości wszyscy prezesi koła od 1992 roku, wójt gminy Jan Nowak, a także prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów Sławomir Królak oraz prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski.

Po otwarciu obrad przez Jolantę Krucką głos zabrała redaktor naczelna Gazety Sołeckiej, Joanna Iwanicka. Przedstawiła ona zebranym obszerną prezentację wyjaśniającą zagadnienia realizowania zadań w ramach Funduszu Sołeckiego, a trzeba przyznać, że gmina Kawęczyn ma na tym polu wiele sukcesów.

Następnie przewodniczący koła Sylwester Kasprzak zaprezentował sprawozdanie z działalności w latach 2015-2019, które potwierdziło, jak bardzo aktywni są sołtysi z terenu gminy. O niezwykłej aktywności kawęczyńskiego koła mówił także Ireneusz Niewiarowski.

- Dzisiaj jest czas, żeby powiedzieć głośno i wyraźnie - to jest największe koło gminne w całej Polsce i jeśli nie najbardziej, to jedno z najbardziej aktywnych w naszym kraju, nie tylko w naszej organizacji - chwalił prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

Ciepłych słów pod adresem wójta Jana Nowaka, przewodniczącego Sylwestra Kasprzaka oraz prezesa Niewiarowskiego nie szczędził także Józef Gebler, który jako pierwszy stanął na czele koła sołtysów gminy Kawęczyn.

Podsumowania kampanii sprawozdawczo-wyborczych w sołectwach gminy Kawęczyn zaprezentował wójt Jan Nowak. Pamiątkowymi upominkami i podziękowaniami uhonorowano nie tylko wszystkich nowych sołtysów, ale także tych, którzy w tym roku zaprzestali pełnienia tej funkcji.

Zadaniem zjazdu było wybór władz Gminnego Koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów w Kawęczynie na nową kadencję. Jedynym kandydatem na przewodniczącego był Sylwester Kasprzak i to on otrzymał poparcie zdecydowanej większości osób. Obok niego w zarządzie koła zasiądą także Ryszard Jaśkiewicz, Tadeusz Duszyński, Józef Frątczak, Małgorzata Skurczak-Szymańska oraz Edward Tobijas. Wybrano także delegatów na Zjazd Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, który 24 kwietnia odbędzie się w Kowalach Księżych (gmina Turek) i wybrano przedstawiciela do Rady Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów - został nim Sylwester Kasprzak.

Idź, módl się, rozważaj, czyli Ekstremalna Droga K...
Zapraszamy do udziału w debacie społecznej

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
wtorek, 20 sierpień 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.