Kawęczyn: Uczcili pamięć ofiar epidemii

Kolwale Pańskie odsłonięcie tablicy

W połowie XIX wieku obszar dzisiejszej gminy Kawęczyn dotknęła epidemia cholery. Ich pamięć postanowiono uczcić symboliczną mogiłą i nabożeństwem, a o tragicznych losach mieszkańców opowie specjalna edycja biuletynu.

Rok 1852 był szczególnie tragiczny dla mieszkańców Kowali Pańskich. Wówczas w tej parafii nastąpił wzrost liczby zgonów o 1300 procent w stosunku do roku poprzedniego. W niedzielę, 16 grudnia w kościele parafialnym p.w. kościele parafialnym Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny w Kowalach Pańskich odprawiono mszę świętą, podczas której modlono się za dusze zmarłych na cholerę. Uczniowie zaprezentowali także wzruszający montaż słowno-muzyczny. Po nabożeństwie wszyscy udali się na cmentarz, gdzie odsłonięto pomnik z pamiątkową tablicą. W symbolicznej mogile złożono ziemię z nieistniejącego dziś cmentarza cholerycznego, położonego w Marianowie-Kolonii, na którym pochowani byli zmarli z parafii Kowale-Pańskie.

Kolejnym krokiem dla upamiętnienia ofiar cholery będzie wydanie 200 sztuk biuletynu historycznego. Całość jest realizowana w ramach projektu „Zachowanie dziedzictwa historycznego Gminy Kawęczyn poprzez wydanie biuletynu informacyjnego o epidemii cholery z XIX wieku oraz ustawienie pamiątkowej tablicy w Kowalach Pańskich”. Jest on finansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach poddziałania 19.2 „Wparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

fot.M.JAC

Nowa karetka posłuży nie tylko od święta
Mikołaj ze swą świtą przekroczył bramę magicznej k...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 07 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.