Kawęczyn: Uczcili pamięć ofiar epidemii

Kolwale Pańskie odsłonięcie tablicy

W połowie XIX wieku obszar dzisiejszej gminy Kawęczyn dotknęła epidemia cholery. Ich pamięć postanowiono uczcić symboliczną mogiłą i nabożeństwem, a o tragicznych losach mieszkańców opowie specjalna edycja biuletynu.

Rok 1852 był szczególnie tragiczny dla mieszkańców Kowali Pańskich. Wówczas w tej parafii nastąpił wzrost liczby zgonów o 1300 procent w stosunku do roku poprzedniego. W niedzielę, 16 grudnia w kościele parafialnym p.w. kościele parafialnym Siedmiu Boleści Najświętszej Marii Panny w Kowalach Pańskich odprawiono mszę świętą, podczas której modlono się za dusze zmarłych na cholerę. Uczniowie zaprezentowali także wzruszający montaż słowno-muzyczny. Po nabożeństwie wszyscy udali się na cmentarz, gdzie odsłonięto pomnik z pamiątkową tablicą. W symbolicznej mogile złożono ziemię z nieistniejącego dziś cmentarza cholerycznego, położonego w Marianowie-Kolonii, na którym pochowani byli zmarli z parafii Kowale-Pańskie.

Kolejnym krokiem dla upamiętnienia ofiar cholery będzie wydanie 200 sztuk biuletynu historycznego. Całość jest realizowana w ramach projektu „Zachowanie dziedzictwa historycznego Gminy Kawęczyn poprzez wydanie biuletynu informacyjnego o epidemii cholery z XIX wieku oraz ustawienie pamiątkowej tablicy w Kowalach Pańskich”. Jest on finansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach poddziałania 19.2 „Wparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

fot.M.JAC

Zostań Rodziną Zastępczą
Mikołaj ze swą świtą przekroczył bramę magicznej k...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 16 styczeń 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.