Kawęczyn: W Tokarach i Kowalach Pańskich uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Kawęczyn

3 Maja 1791 to data przełomowa dla Polski i Europy. Przyjęta wówczas Konstytucja była pierwszym takim dokumentem ustanowionym na Starym Kontynencie i drugim ustanowionym na świecie. W symboliczny sposób pamięć o wydarzeniach sprzed 230 lat uczczono w gminie Kawęczyn.

Dzień Konstytucji 3 Maja w Polsce jest obchodzony od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u został zniesiony, a następnie, w 1990 roku, przywrócony. W tym roku mija 230 lat od przyjęcia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej. Pandemia COVID-19 sprawiła jednak, że okrągły jubileusz musiał przyjąć skromniejszą niż wcześniej oprawę.

W Tokarach tradycyjnie już zebrano się najpierw przy kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła. To właśnie tam delegacja z wójtem Janem Nowakiem na czele złożyła symboliczną wiązankę kwiatów przy pamiątkowej tablicy, a następnie zebrani wzięli udział we mszy świętej sprawowanej w intencji ojczyzny. Podobny scenariusz miały uroczystości w Kowalach Pańskich, gdzie po wspólnej modlitwie przy pamiątkowej tablicy nieopodal świątyni także pojawiły się także biało-czerwone wiązanki kwiatów.


Nieoficjalnie: Arkadiusz Przybyła nowym generałem ...
Modlitwą i kwiatami uczcili Majową Jutrzenkę

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 06 maj 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.