Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Kawęczyn: Wyjątkowy jubileuszowy rok. Gmina świętuje 50-lecie

Kawęczyn

Mieszkańców gminy Kawęczyn czeka wyjątkowy rok i obchody jubileuszu 50-lecia samorządu gminnego. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń, a na początek najmłodsi mogą wziąć udział w konkursie plastycznym.

Gmina Kawęczyn została utworzona na mocy ustawy „O utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych” z dnia 29 listopada 1972 roku. W jej skład weszły miejscowości z terenu gromad Kowale Pańskie i Tokary. Nową gminę podzielono na 20 sołectw. W kolejnych latach ich liczbę zwiększono do 23.

Gmina Kawęczyn, która jako jednostka administracyjna jest stosunkowo młodym obszarem. Nie oznacza to jednak, iż administracja nie istniała na tych terenach już wcześniej. Należy się cofnąć do czasów Kongresu Wiedeńskiego, czyli do 1815 roku, gdy w Wiedniu ustalono nowe granice państw europejskich dzieląc na nowo ziemie polskie między zaborcami. Z części zaboru rosyjskiego powołano do życia Królestwo Polskie, które utrzymało w zasadzie podział administracyjny dawnego Księstwa Warszawskiego dzieląc się na 8 departamentów, wśród których był departament kaliski. Rok później departamenty zamieniono na województwa, aby w 1837 dokonać kolejnej zmiany nazwy na gubernie. W tym kształcie Królestwo Polskie przetrwało do 1845 roku. Kolejna re- forma administracyjna z dnia 21 sierpnia 1844 roku zniosła część guberni, łącząc je z innymi, przez co liczba guberni spadła. Od 1 stycznia 1845 roku Królestwo dzieliło się na 5 guberni, wśród których była gubernia warszawska powstała z połączenia dawnej mazowieckiej i kaliskiej. Jednak kluczową dla tych terenów okazała się reforma administracyjna przeprowadzona na podstawie ustawy z dnia 31 grudnia 1866 roku. Na jej mocy teren Królestwa Polskiego podzielony został na 10 guberni, wśród których ponownie pojawiła się gubernia kaliska. Ponadto z dniem 1 stycznia 1867 roku zaczęła funkcjonować nowa sieć powiatów, wśród których pojawił się powiat turecki. W ramach nowej reformy, do życia powołano także kolejny szczebel administracyjny – gminy. Wśród nich powołano do Życia Gminy Kowale Pańskie, Skarżyn i Tokary, których spadkobierczynią jest obecna Gmina Kawęczyn.

Mieszkańcy wspaniały jubileusz świętować będą przez cały rok. Na początek ogłoszono konkurs plastyczny z okazji 50-lecia Gminy Kawęczyn - „Moja Gmina ma 50 lat”. Do udziału w konkursie zaproszono dzieci i młodzież zamieszkującą gminę Kawęczyn. Konkurs skierowany jest do dwóch grup wiekowych: - uczniowie szkół podstawowych: klasy 1-3 - uczniowie szkół podstawowych: klasy 4-8. Przedmiotem konkursu jest praca plastyczna, która przedstawia charakterystyczne miejsce na mapie gminy Kawęczyn, miejsce, które ma szczególne znaczenie dla gminy Kawęczyn bądź postać związaną z historią gminy Kawęczyn. Szczegóły na stronie: https://tiny.pl/wp95h

Malanów: Uwaga oszuści
Malanów: Nowa sołtys w sołectwie Targówka

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 18 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.