Kawęczyn: Zajrzeli do gniazd i zaobrączkowali bociany

36314301_867117596810283_6681782438881918976_n

Już po raz czwarty zaobrączkowano kawęczyńskie bociany. Akcja liczenia ptaków trwa jednak w gminie o wiele dłużej - niemal dwie dekady.

Obrączki to takie bocianie tablice rejestracyjne. Dzięki nim wiadomo, jakie są losy ptaków po opuszczeniu gniazda - gdzie wędrują, czy wracają na te same gniazda i czy gmina Kawęczyn sprzyja ich rozmnażaniu. Ciekawostką jest, że po pierwszym obrączkowaniu dwa kawęczyńskie bociany trzykrotnie pojawiły się w Izraelu, na co wielu znawców czeka wiele lat. Podczas obrączkowania każdego roku jest obecna Alina Bartosik - pomysłodawczyni liczenia bocianów w gminie Kawęczyn. To ona, jak nikt inny zna losy bocianich rodzin. - W tym roku mamy mniej bocianów. Cieszymy się jednak, że pomimo suszy w tym roku, są one wykarmione. Młode, które opuszczają gniazda w to samo miejsce wracają dopiero na trzeci sezon. W ciągu dwóch pierwszych szukają swojego miejsca w bocianich stadach - wyjaśnia pani Alina.

Obserwacje bocianów przez blisko dwie dekady pozwalają powiedzieć, że gmina i jej ekosystem sprzyjają tym ptakom. Każdego roku odnotowywane są liczne wylęgi. Trzy pisklaki w gnieździe są oznaką stabilności populacji. Bociany chętnie korzystają z przygotowywanych dla nich platform, gdzie zakładają swoje gniazda. Przyzwyczajają się do postępu cywilizacyjnego w postaci szumu aut oraz wścibskości człowieka. Pozwalają sobie pomagać.

 

Małżonkowie z 65-letnim stażem
Kawęczyn: Ruszyła największa inwestycja drogowa w ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 03 października 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.