Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Kiedy zacznie się remont bloku przy Wyszyńskiego?

Wyszyńskiego Turek

Pod koniec września wybuch gazu w bloku przy ul. Wyszyńskiego w Turku sprawił, że kilkanaście mieszkań zostało wyłączonych z użytkowania. Niebawem powinno odbyć się postępowanie, które wyłoni firmę wykonującą remont bloku, by mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów.

Niebawem minie pięć miesięcy od kiedy wybuch gazu zniszczył kilkanaście mieszkań w bloku przy ul. Wyszyńskiego. Konstrukcja budynku, stropy, schody i dach pozostały nienaruszone. Niestety wiele mieszkań do dziś nie nadaje się do tego, aby mogli tam wrócić ich właściciele.

Podczas wtorkowej (9 lutego) sesji rady miejskiej radna Mariola Pacześna pytała o to, jak długo potrwają prace remontowe. Prezes PGKiM w Turku wyjaśnił, że ekspertyza wyznaczyła zakres prac technicznych, przy ścianach nośnych, działowych, stropach, balkonach oraz instalacjach. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego musi wydać decyzję, co pozwoli na wyłonienie wykonawcy, który zlikwiduje powstałe podczas wybuchu szkody.

- Specyfikacja jest gotowa czekamy na sygnał i myślimy, że to niebawem się odbędzie. Inspektor wie, że to priorytet, i że ci ludzie czekają abyśmy mogli zacząć prace. Ubezpieczyciel analizuje dokumenty, firma ocenia zakres szkód i to, w jakiej wysokości odszkodowanie zostanie wypłacone za konstrukcje części wspólnych budynku. Bądźmy dobrej myśli, że postęp robót będzie się na tym budynku odbywał - wyjaśniał Mirosław Wypiór, prezes PGKiM w Turku.

Pojawił się również temat pomocy przekazywanej dla rodzin, które w wyniku wybuchu pozbawione zostały dostępu do swoich mieszkań. Jak wyjaśniała dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pomiędzy potrzebujących wsparcia rozdysponowano kwotę 30 tys. zł, a z własnego budżetu MOPS dołożył jeszcze ponad 5700 zł. Oprócz tego osoby poszkodowane składały także wnioski o celowy zasiłek specjalny i tylko jedna z osób otrzymała decyzję odmowną.

- W pełni zaspokojone zostały te osoby, żadna z osób nie odwołała się od decyzji, byli zadowoleni - mówiła dyrektor MOPS.

Odpowiadając na pytanie radnego Norberta Lamenta o to, czy prawdą jest, że mieszkańcy, którzy korzystają z lokali zastępczych muszą płacić podwójny czynsz wiceburmistrz Joanna Misiak-Kędziora wyjaśniła, że miasto nie jest właścicielem całości budynku. Jest to wspólnota Wyszyńskiego 14, czyli wszyscy mieszkańcy w osobach fizycznych.

- Wspólnota tylko tego bloku może podjąć decyzję o tym, aby zwolnić mieszkańców z opłat - mediów czy kosztów zarządu. Ona musi być podjęta w formie uchwały, zarządca może takim osobom czynsz zrealizować . Ci mieszkańcy za fundusz remontowy nie płacą. Sytuacja we wspólnocie jest taka, że płacą zaliczki eksploatacyjne - to nie czynsz do PGKiM ani do miasta. Musi być decyzja wspólnoty - podkreślała wiceburmistrz. Joanna Misiak-Kędziora dodała również, że zastępcze lokale otrzymały statut szczególnego mieszkania, aby osoby poszkodowane przez wybuch mogły płacić jak najmniejszy czynsz.

Ostatni dzień na zapis na szczepienie pracowników ...
OBWIESZCZENIE STAROSTY TURECKIEGO

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - ja w czwartek, 11 lutego 2021 14:55

Uśmiać się można. Przez 4 miesiące nie zrobiło się nic:-(((( Ktoś w ogóle w tym mieście za coś odpowiada?

Uśmiać się można. Przez 4 miesiące nie zrobiło się nic:-(((( Ktoś w ogóle w tym mieście za coś odpowiada?
Gość - były uczeń w czwartek, 11 lutego 2021 19:24

Wybierzcie pisiora na Burmistrza to będzie ''miesiączka " w rocznicę wybuchu i pomnik na trawniku w kształcie butli gazowej.

Wybierzcie pisiora na Burmistrza to będzie ''miesiączka " w rocznicę wybuchu i pomnik na trawniku w kształcie butli gazowej.
Gość
sobota, 18 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.