Kolejne dofinansowanie do geotermii

Geotermia

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku otrzyma kolejne dofinansowanie do odwiertu i budowy ciepłowni geotermalnej. Dzisiaj, tj. 12 stycznia 2022 r. podpisane zostały dokumenty potrzebne do przyjęcia ponad 8,7 mln zł na ten cel.

W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy o podpisaniu umowy na dofinansowanie w wysokości 19.489.221,84 zł, jakie miejska spółka komunalna pozyskała z programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu”, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Były to pierwsze środki pozyskane na realizację projektu pod nazwą „Wykonanie odwiertu Turek GT-2, budowa ciepłowni geotermalnej oraz rurociągu pomiędzy odwiertem Turek GT-1 i odwiertem Turek GT-2”.

PGKiM Sp. z o.o. w Turku wcześniej składało jeszcze jeden wniosek o dofinansowanie geotermii, tym razem z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w ramach programu „Polska Geotermia Plus”. Od wysokości pozyskanych środków uzależnione były dalsze działania związane z finansowaniem przedsięwzięcia, m.in. wysokość pozyskanej pożyczki. Ostatecznie okazało się, że NFOŚiGW dofinansuje budowę turkowskiej geotermii kwotą 8.748.624 zł.

Dzisiaj Burmistrz Romuald Antosik podpisał uchwały zgromadzenia wspólników Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku, potrzebne do przyjęcia wyżej wymienionego dofinansowania.
Ponadto w międzyczasie przeprowadzony został przetarg na opracowanie dokumentacji, nadzór i dozór geologiczny i nadzór wiertniczy oraz wybrany wykonawca. Planuje się, że prace przy wykonaniu odwiertu Turek GT-2 i przy budowie ciepłowni wykorzystującej złoża gorących wód termalnych odkrytych pod Turkiem, trwać będą do kwietnia 2024 r.

Zarząd PGKiM Sp. z o.o.

Zapraszamy na wyjątkowy Bal Karnawałowy!
Malanów: Nabór wniosków na nagrody i stypendia spo...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Mieszkaniec w czwartek, 13 stycznia 2022 11:42

Chyba na 30 lat.

Chyba na 30 lat.
Gość - bb w środa, 12 stycznia 2022 15:38

Getek do kiedy ma podpisaną umowe na dostarczanie ciepła dla Turku?

Getek do kiedy ma podpisaną umowe na dostarczanie ciepła dla Turku?
Gość
niedziela, 04 czerwca 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.