Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Komu służyć ma dworzec - podróżnym czy polityce?

Sesja powiatu tureckiego

- Dworzec nie może być budowany na zasadzie nagłego zrywu w oderwaniu od lokalnych uwarunkowań, możliwości i planów - mówił podczas niedawnej sesji rady powiatu tureckiego starosta Dariusz Kałużny w odpowiedzi na pismo, jakie burmistrz Romuald Antosik skierował do radnych powiatowych.

Opinia niejednoznaczna czy negatywna?

Pod koniec listopada burmistrz Turku poinformował, że mając na uwadze negatywną odpowiedź starosty tureckiego w kwestii organizacji transportu publicznego miasto zmuszone było wycofać się z planów budowy dworca. Przeczytał też skierowane w tej sprawie pismo do radnych powiatowych. Jak wówczas zaznaczył Romuald Antosik ze strony radnych miejskich padały już wcześniej sugestie, że mieszkańcy Turku nie będą korzystać z dworca.

- Musielibyśmy przedłożyć państwu projekt uchwały, w którym musielibyśmy zabezpieczyć co najmniej ponad dwa miliony złotych środków własnych na budowę dworca, kiedy ten dworzec byłby pusty, bo jak nie będzie przewozów, to komu ten dworzec ma służyć? Trochę jestem zaskoczony postawą powiatu, bo zrobiliśmy wszystkie kroki, pisma do starosty do przewodniczącego. Liczyłem, że zostanie zaaranżowane spotkanie, że powiat powie: „Tak, zorganizujemy transport publiczny, bo tylko takiej pisemnej deklaracji oczekiwałem, żeby móc dalej procedować budowanie dworca w naszym mieście” - mówił burmistrz Turku podczas ostatniej sesji.

Starosta Dariusz Kałużny podczas sesji zwołanej na piątek, 1 grudnia zwrócił uwagę na pewną językowa nieścisłość, która w tym przypadku okazuje się dość istotną różnicą.

- Chcę zwrócić uwagę - nie było ani jednej negatywnej odpowiedzi, ale publicznie, czyli na sesji, mówi się o negatywnej odpowiedzi starosty tureckiego. Z miasta idą pisma do szanownych państwa radnych z załączoną korespondencją moją i pana burmistrza. „Mając na uwadze brak jednoznacznej odpowiedzi Pana starosty tureckiego”- a w eter idzie, że starosta negatywnie odniósł się do transportu zbiorowego - zaznaczył Dariusz Kałużny.

Starosta wypunktował kwestie, które trzeba rozważyć przed podjęciem decyzji o budowie dworca. Ważna jest lokalizacja. Nie wiadomo, czy burmistrz w ogóle wziął pod uwagę powstanie inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie planowanej stacji kolejowej w Turku, co byłoby udogodnieniem dla mieszkańców.

Co nagle to po diable…

W połowie września starosta otrzymał od burmistrza zapytanie dotyczące organizacji transportu publicznego, a dokładnie terminu uruchomienia linii komunikacyjnych, ilości uruchamianych linii komunikacyjnych, trasy linii komunikacyjnych, częstotliwości realizowanych przewozów oraz liczby pasażerów. Na odpowiedź dano trzy dni robocze. Brak odpowiedzi traktowany był jako odpowiedź negatywna.

- Trzy dni to jakiś nowy tryb w mieście. W trzy dni mam dać odpowiedź na te wszystkie zapytania. W normalnym świecie są zespoły robocze, które pracują kilka miesięcy. To nie może tak być - mówił starosta Dariusz Kałużny.

Podczas sesji nie zabrakło też odniesień do słów radnego miejskiego Marcina Deruckiego, który również wyraził się krytycznie o braku transportu publicznego w powiecie.

- Transport publiczny w powiecie jest. Wozi młodzież do szkół i muszę powiedzieć jeszcze jedną rzecz. Nie odrzucam nigdy numerów telefonów, spotkam się z każdym i tu nie było takiej szansy. Wytłumaczyłbym panom, że każda osoba, która chce wsiąść w autokar wsiądzie. I mało tego pan burmistrz i przewodniczący Ziemi Turkowskiej twierdzą, że ten dworzec nie jest dla mieszkańców miasta tylko gmin, powiatu. Nie wiem czy to w ogóle komentować. To znaczy że jakby nawet powstał ten dworzec i wsiadałby mieszkaniec miasta pan kierowca musiałby zobaczyć dowód osobisty a jak z miasta to nie wpuścić? Widać tu dzielenie mieszkańców powiatu. Nie odzywałem się do tej pory ale jeśli cały czas ktoś manipuluje i kłamie będę to robił. To czas najwyższy bo jest to irytujące - podsumował Dariusz Kałużny.
Trzecia edycja targów ślubnych już w lutym!
Stare Kino Noir zaprasza na premierowy seans

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.