Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” zakończył uroczystą sesję z okazji 30. Rocznicy Wolnych Wyborów

Uroczysta sesja z okazji 30. Rocznicy Wolnych Wyborów

Uroczysta sesja połączonych rad Miast i Gmin Powiatu Tureckiego z okazji 30. Rocznicy Wolnych Wyborów odbyła się dzisiaj, tj. 31 maja w Hali Widowiskowo- Sportowej w Turku. Wydarzenie połączone było z koncertem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal.

Otwarcia sesji dokonał przewodniczący gminy Turek Ireneusz Kolenda. Przywitał on zaproszonych gości wśród których znaleźli się przedstawiciele samorządów, placówek i instytucji z terenu całego powiatu tureckiego. Na początku spotkania odegrano Hymn Państwowy oraz minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy swą odwagą i bohaterstwem poprzez zrywy wolnościowe przyczynili się do okrągłego stołu, a w konsekwencji do przeprowadzenia wolnych wyborów.

Głos zabrał burmistrz Turku Romuald Antosik, który wygłosił referat okolicznościowy.

-Koniec lat 80-tych i początek lat 90-tych przyniósł na terenie kraju znaczne ożywienie życia politycznego. W społeczeństwie odczuwało się chęć dążenia do zmian ustrojowych. Nadzieję na ich wdrożenie dały obrady Okrągłego Stołu, które odbywały się od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku i skupiły przedstawicieli władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, demokratycznej opozycji oraz strony kościelnej. W wyniku przeprowadzonych rozmów strony ustaliły utworzenie Senatu z liczbą 100 senatorów, kwotowe wybory do Sejmu, w którym 65 % miejsc miało być zagwarantowanych dla Koalicji Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego, 35 % dla opozycji oraz 5 % dla prokomunistycznych organizacji katolików- mówił burmistrz Turku Romuald Antosik.

Podczas wyjątkowej uroczystości przewodniczący gminy Dobrej, Brudzewa, Kawęczyna, Malanowa, Przykony, Władysławowa, Tuliszkowa, gminy Turek i miasta Turku podpisali uchwałę, która przyjęta została przez aklamację.

Podczas przemówień okolicznościowych o tym, jak ważna jest wolna Polska opowiedzieli poseł Ryszard Bartosik oraz poseł Leszek Galemba.

Po uroczystej sesji odbył się koncert uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia im.Witolda Lutosławskiego w Turku oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod batutą Agnieszki Duczmal.
Brudzew: Unikatowa tradycja, niezwykli ludzie
Policjanci zatrzymali mężczyznę, który włamywał si...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
niedziela, 18 sierpień 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.