Powiat turecki pilnie potrzebuje programu gospodarczo-kompensacyjnego, podobnego do tego, jaki opracowano dla Śląska. Działać trzeba już teraz, ponieważ negatywne skutki końca przemysłu paliwowo-energetycznego niebawem zaczniemy odczuwać coraz wyraźniej.
Na wniosek Mariusza Seńko podczas spotkania radni zdecydowali się wystąpić z apelem do Prezesa Rady Ministrów, Rządu RP, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Parlamentarzystów i Radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego o podjęcie decyzji dotyczących wdrożenia działań osłonowych dla powiatu tureckiego, w związku z zaistniałą sytuacją społeczno- gospodarczą wynikającą z likwidacji przemysłu paliwowo- energetycznego. Niniejszy apel prezentujemy poniżej:
„Przemysł paliwowo energetyczny oparty na węglu brunatnym od lat 60 XX wieku, przez dziesiątki lat był wiodącym przemysłem w powiecie tureckim i siłą napędową gospodarki lokalnej. Jednakże ten etap rozwoju gospodarczego dla powiatu tureckiego jest dzisiaj przeszłością, w związku z zaprzestaniem eksploatacji zasobów węgla brunatnego i produkcją energii elektrycznej opartej o węgiel brunatny. W roku 1999 rozpoczął się proces prywatyzacji sektora paliwowo- energetycznego we Wschodniej Wielkopolsce, który ostatecznie zakończył się w 2012 r. Z dniem 1 styczni 2018 r. przestała funkcjonować Elektrownia „Adamów”, a w maju 2020 r. ogłoszono decyzję o zaprzestaniu dalszej eksploatacji w odkrywce „Adamów” na terenie powiatu tureckiego, pomimo działań dotyczących pozyskania na kolejne 3 lata koncesji wydobywczej. Ogłoszono plany zwolnień grupowych, które mają zakończyć do końca 2020 r. Gospodarka powiatu tureckiego wymaga transformacji do nowoczesnej gospodarki opartej o innowacje i nowe technologie. Jednakże transformacja do nowoczesnego obszaru funkcjonalnego we Wschodniej Wielkopolsce jest procesem długotrwałym, wymagającym realizacji działań adaptacyjnych z uwzględnieniem uwarunkowań społeczno- gospodarczych. Ze względu na zamknięcie zakładów pracy na terenie powiatu tureckiego, a także sytuacją spowodowaną epidemią COVID-19, pogłębiającą zaistniały problem na rynku pracy, konieczna jest szybka interwencja związana z lokowaniem na terenie powiatu tureckiego nowych podmiotów gospodarczych, które wzmocniłyby potencjał gospodarki lokalnej. W obecnej sytuacji, jaka nastąpiła po zamknięciu zakładów branży paliwowo- energetycznej, konieczne jest pilne opracowanie programu gospodarczo- kompensacyjnego dla Wielkopolski Wschodniej wzorowanego na programie dla Śląska w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Szczególnie istotne będzie wsparcie w pozyskaniu inwestorów strategicznych, w zakresie wykorzystania istniejącej energetycznej infrastruktury przesyłowej oraz utworzenia na bazie nowych podmiotów odpowiedniej liczby miejsc pracy dla mieszkańców powiatu tureckiego”.
- Z przewodniczącym Janem Smakiem uzgodniliśmy te treści, musimy działać razem. I apelujemy o natychmiastowe podjecie działań. A sytuacja na naszym terenie jest dynamiczna, dodatkowo sytuacja z COVID-em pogłębiła problem. Działania które będą wspólnie podejmowane będą skutkowały dobrym efektem - wskazywał Mariusz Seńko.
Jan Smak podkreślił, że nie jest to z pewnością ostatni raz, kiedy radni podejmują wspólną drogę do osiągania celów.
- W sytuacjach trudnych i wymagających to nie jest ostatnie nasze wspólne działanie. Projekty są konieczne do zrealizowania i miejmy nadzieję, że zakończą się one sukcesem - mówił radny Smak.
Wcześniej radni niemal w stu procentach jednomyślnie przyjęli także apel do marszałka województwa o wsparcie w programie budowy linii kolejowej w ramach programu Kolej+, o czym pisaliśmy
TUTAJ Starosta Dariusz Kałużny podziękował przewodniczącym klubu PSL i PiS za podjęcie współpracy i poprosił o pozytywne podjecie tych dwóch apeli.
- Wszystko jest ważne. Jesteśmy naprawdę w dość trudnej sytuacji - dodał poseł Ryszard Bartosik, dodając, że gospodarczo nie będzie łatwo, a odczujemy to dopiero za jakiś czas.
Przypomniał również że duży nacisk kładzie się na energetykę nowoczesną , ale to nie przyniesie nowych miejsc pracy.
- Potrzeba nowych zakładów dlatego trzeba właśnie w tym zakresie działać. Sytuacja z kopalniami jest trudna, a złe rzeczy dzieją się na raty. Wszystkie działania są cenne. Musimy działać i pracować. Trzeba to robić jeszcze bardziej intensywnie by coś wreszcie zaczęło się dziać - nawoływał parlamentarzysta. Poseł dodał też, że od dawna próbuje mobilizować władze województwa, ale jest pełen obaw, bo zespołu wojewódzkie funkcjonują bez żadnych efektów.