Kopalnia Adamów wstrzymuje wydobycie. Będą zwolnienia grupowe

kopalnia
Prezes Zarządu PAK KWB Adamów S.A. poinformował pracowników zarówno Kopalni Adamów jak i spółki PAK Górnictwo o wstrzymaniu funkcjonowania zakładu zlokalizowanego w powiecie tureckim. Decyzja ta wiązać się będzie ze zwolnieniami grupowymi. 

Jak informuje prezes Paweł Markowski do tak drastycznego kroku przyczyniły się nasilające zjawiska ekonomiczne oraz wydarzenia ostatnich miesięcy. Od kilku lat sytuacja na rynku energii jest coraz trudniejsza, a produkcja energii opartej na węglu - coraz mniej opłacalna. - Nasze plany dotyczące Kopalni Adamów zakładały funkcjonowanie odkrywki do 2023 roku i wyeksploatowanie zalegających tam 3 mln Mg węgla. Analizy ekonomiczne potwierdziły opłacalność tego zamierzenia w warunkach jakie panowały przed epidemią. Z pewnością utrzymalibyśmy funkcjonowanie kopalni przez kilka kolejnych lat. Właśnie w celu prowadzenia dalszej działalności wydobywczej podjęliśmy starania i uzyskaliśmy przedłużenie koncesji na eksploatowanie złoża Adamów - napisał w liście do pracowników prezes ZE PAK KWB Adamów S.A.

Dalsze funkcjonowanie odkrywki kosztowałoby ok. 70 mln zł, na które spółki obecnie nie stać. Prezes podkreślił jednak, że wstrzymanie prac na odkrywce Adamów nie jest jednoznacznie z zamknięciem zakładu górniczego, a decyzja co do dalszego funkcjonowania zapadnie w późniejszym terminie. 
 
W pierwszej kolejności wstrzymane zostanie zdejmowanie nadkładu i zwałowanie, a w drugim etapie - wydobycie węgla.

Konsekwencją tych działań będą zwolnienia grupowe, które dotkną pracowników Kopalni Adamów i spółki PAK Górnictwo, zatrudnionych przy pracach górniczych oraz w służbach pomocniczych. Zwolnienia grupowe w dwóch spółkach zależnych zostaną przeprowadzone w okresie od 1 lipca 2020 roku do 31 października 2020 roku i obejmą w PAK KWB Adamów maksymalnie 111 pracowników, a w PAK Górnictwo maksymalnie 126 pracowników. Prezes zadeklarował pomoc w odnalezieniu się w nowej sytuacji na rynku pracy. Przygotowany zostanie specjalny program osłonowy, a także nawiązana zostanie współpraca z urzędami pracy w Turku oraz Koninie, aby wypracować skuteczny system wsparcia.

Kawęczyn: Pożar w miejscowości Leśnictwo. Poszkodo...
Mobilna pracownia multimedialna dla Szkoły Podstaw...

Podobne wpisy

 

Komentarze 6

Gość - Zbieg w środa, 20 maja 2020 11:24

Profim,kopalnia....uciekam,sprzedam mieszkanie M4 za 270tys

Profim,kopalnia....uciekam,sprzedam mieszkanie M4 za 270tys
Gość - p.t.w. w wtorek, 19 maja 2020 09:24

A Bartosik przecież uratował kopalnię i elektrownię. nadal pracuja.

A Bartosik przecież uratował kopalnię i elektrownię. nadal pracuja.
Gość - Sten w wtorek, 19 maja 2020 06:57

Tak to jest jak sprzedaje się strategiczne zakłady w prywatne ręce .

Tak to jest jak sprzedaje się strategiczne zakłady w prywatne ręce .
Gość - Zdzichu w poniedziałek, 18 maja 2020 22:09

chodziło mi o elektrownie na węgiel brunatny

chodziło mi o elektrownie na węgiel brunatny
Gość - Zdzichu w poniedziałek, 18 maja 2020 22:06

"Jak informuje prezes Paweł Markowski do tak drastycznego kroku przyczyniły się nasilające zjawiska ekonomiczne oraz wydarzenia ostatnich miesięcy. Od kilku lat sytuacja na rynku energii jest coraz trudniejsza, a produkcja energii opartej na węglu - coraz mniej opłacalna" jakoś w Niemczech coraz więcej kopalni na brunatny, i jakoś im się kuźwa opłaca

"Jak informuje prezes Paweł Markowski do tak drastycznego kroku przyczyniły się nasilające zjawiska ekonomiczne oraz wydarzenia ostatnich miesięcy. Od kilku lat sytuacja na rynku energii jest coraz trudniejsza, a produkcja energii opartej na węglu - coraz mniej opłacalna" jakoś w Niemczech coraz więcej kopalni na brunatny, i jakoś im się kuźwa opłaca:)
Gość - Tadeusz w poniedziałek, 18 maja 2020 13:57

Pierw za cenę złomu sprzedana potem roskradli sprzet co było kupione za pieniądze kopalnii Adamuw. Ośrodek wypocznkowy też poszedł a teraz. Zwolnienia brawo za tych co sie zgodzi brak słów żeby to opisac

Pierw za cenę złomu sprzedana potem roskradli sprzet co było kupione za pieniądze kopalnii Adamuw. Ośrodek wypocznkowy też poszedł a teraz. Zwolnienia brawo za tych co sie zgodzi brak słów żeby to opisac
Gość
środa, 21 lutego 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.