Koronawirus: Szkoły zamknięte. Powiat turecki wdraża decyzję rządu

Konferencja

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zdecydował o zawieszeniu zajęć w szkołach i uczelniach na terenie całego kraju na okres dwóch tygodni. Od najbliższego poniedziałku, 16 marca, uczniowie i studenci zostaną w domach.

Jak wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki zamknięcie szkół i uczelni nastąpi od poniedziałku, ale już od jutra szkoły i przedszkola będą niedostępne dla procesu edukacyjnego. Jutro i w piątek (12,13.03) nauczyciele będą pilnować jeszcze dzieci, tak aby rodzice mogli zorganizować im opiekę.

- W porozumieniu z ekspertami i obserwując przebieg choroby, chcemy działać szybciej. Wiele decyzji podjęliśmy przed innymi. Dla naszych dzieci najlepsze wyjście to niewychodzenie z domu, bo dzieci są nosicielami i mogą w łatwy sposób zarażać innych. To odpowiedzialne zachowanie. Dzieci mogą nieświadomie zarazić dziadków i babcie. Dzieci zapadają na tę chorobę rzadko i przechodzą w sposób stosunkowo łagodny - uspokajał premier Mateusz Morawiecki.

Zamknięte będą także placówki kulturalne, muzea i kina, a także szkoły wyższe.

- Podejmujemy te działania przed innymi po to, aby nasz system służby zdrowia był dostosowany na przyjęcie większej liczby przypadków koronawirusa - dodał premier.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że żadne nakazy i zakazy nie są w stanie powstrzymać epidemii.

- To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół wychodziła do klubów, na spotkania towarzyskie, do restauracji. To czas kwarantanny naszego społeczeństwa, to czas, który powinniśmy spędzić w domu, w izolacji - mówił minister Szumowski.

Głos zabrał też Minister Edukacji Dariusz Piątkowski.

- Uznaliśmy, że to ten moment, kiedy tego typu decyzja powinna zapaść. W rozporządzeniu wskazujemy, że od dnia jutrzejszego zawieszamy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Młodzież przestaje chodzić do szkoły. W przypadku dzieci najmłodszych trudno z dnia na dzień znaleźć opiekę na dłuższy czas, więc proponujemy, aby w przypadku przedszkoli i szkół podstawowych szkoły pełniły swoje funkcje. W tych szczególnych przypadkach rodzice mogą je wysłać do szkoły, gdzie nauczyciele zapewnią im opiekę. W przypadku przedszkoli i szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej, zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i aresztach śledczych takie zarządzenie nie będzie obowiązywało. Głównym celem tej decyzji jest ograniczenie ewentualnego przenoszenie się wirusa - mówił Minister Edukacji Narodowej.

Zawieszenie zajęć w szkołach nie wpłynie w żaden sposób na terminarz organizacji roku szkolnego i przeprowadzenia egzaminów. Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg poinformowała natomiast o zamknięciu żłobków i klubów dziecięcych. Specustawa wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 14 dni, także dla rodziców dzieci do lat ośmiu. ZUS uruchomił infolinię udzielającą informacji (nr tel. 22 560 16 00). Zasiłek będzie wypłacany z budżetu państwa. Wprowadzono też możliwość pracy zdalnej.

Aktualnie samorządy powiatu tureckiego odbywają narady z dyrektorami placówek oświatowych w związku z decyzjami rządu. Niebawem ma pojawić się komunikat władz miasta Turku. Samorząd Malanowa już zapowiedział, że dostosuje się do odgórnych nakazów. W gminie Dobra informacje o zamknięciu placówek zostaną przekazane przez sołtysów, stronę internetową oraz dziennik elektroniczny. Również gmina Turek dostosowuje się do rozporządzenia. Jutro oraz w piątek w szkołach odbywać się będą zajęcia opiekuńcze. W tych dwóch dniach dowóz dzieci i młodziezy do szkół odbywać się będzie bez zmian. Od poniedziałku natomiast zajęcia zostaną całkowicie zawieszone. Poszczególne placówki edukacyjne na terenie gminy Turek informacje przekazały dzieciom na apelach, natomiast rodzice powiadomieni zostali za pomocą dziennika elektronicznego.

Czekamy na informacje z innych gmin.
Kawęczyn: Dwie mieszkanki gminy powalczą w finale ...
Zgrupowanie szkoleniowe dla instruktorów, trenerów...
 

Komentarze 4

Gość - Rodzic w środa, 11 marzec 2020 22:53

A co z dziećmi 9cio i 10cio letnimi? Rodzice mają je zostawić na 8 godzin w domu same. Nie wszyscy mają z kim je zostawić pod opieką.

A co z dziećmi 9cio i 10cio letnimi? Rodzice mają je zostawić na 8 godzin w domu same. Nie wszyscy mają z kim je zostawić pod opieką.
Gość - koscielny@wp.pl w środa, 11 marzec 2020 22:51

Ciekawe kiedy będzie "Różaniec u granic"

Ciekawe kiedy będzie "Różaniec u granic"
Gość - Gość w środa, 11 marzec 2020 20:37

Zamknięcie szkół i przedszkoli jak najbardziej trafiony pomysł, ale co z zatrudnionymi w nich pracownikami. Dla mnie to paranoja ze pracownicy obsługi i nauczyciele przychodzą normalnie do pracy!!

Zamknięcie szkół i przedszkoli jak najbardziej trafiony pomysł, ale co z zatrudnionymi w nich pracownikami. Dla mnie to paranoja ze pracownicy obsługi i nauczyciele przychodzą normalnie do pracy!!
Gość - Online w środa, 11 marzec 2020 11:28

Więc może zajęcia on-line wprowadzic dla dzieci zamiast przeznaczenia czasu na gry?

Więc może zajęcia on-line wprowadzic dla dzieci zamiast przeznaczenia czasu na gry?
Gość
wtorek, 02 czerwiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.