Kronikarski warsztat z powiatu tureckiego doceniony na szczeblu Wielkopolski

Kronikarze z powiatu tureckiego

Już po raz 24. kronikarze ochotniczych straży pożarnych z województwa wielkopolskiego spotkali się na Przeglądzie Kronik OSP. Tegoroczny finał konkursu odbył się w minioną niedzielę, 4 sierpnia, w Kleczewie (powiat koniński). Nie mogło na nim zabraknąć przedstawicieli powiatu tureckiego.

Na przegląd w 2019 roku zgłoszono ogółem 22 kroniki. Jury przyznało dziesięciu z nich tytuł „wzorowej”, osiem kronik otrzymało tytuł „wyróżniającej się”, czterem tytuł „poprawnej”. Kroniki ocenione jako wzorowe i wyróżniające się zostały zakwalifikowane na ogólnopolski przegląd kronik OSP, który w tym roku odbędzie się pod koniec września w Olsztynie.

Decyzji jury w zmaganiach kronikarzy na szczeblu krajowym wezmą udział aż cztery kroniki z powiatu tureckiego. W Olsztynie województwo wielkopolskie reprezentować będą:
• Kronika OSP Skarżyn – kronikarz dh Henryk Antczak;
• Kronika Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Turku – kronikarka dh. Barbara Gradecka;
• Kronika OSP Brudzew – kronikarz dh Mateusz Kaszyński;
• Kronika OSP Grzymiszew – kronikarz dh Andrzej Durzalski.

W ramach konkursu odbył się także przegląd pamiętników, wspomnień, opracowań i relacji „Z Dziejów OSP”. W tej kategorii również nagrodzeni zostali autorzy z powiatu tureckiego. Za publikacje dotyczącą historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzymiszewie uhonorowani zostali Andrzej Durzalski, Wit Bryliński oraz Mirosław Rojek.

W uroczystości wziął udział także Grzegorz Ciesielski - prezes ZOP ZOSP w Turku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu, Wielkopolski Klub Kronikarza OSP oraz Gminę Kleczew. W ramach atrakcji dla uczestników przygotowano wycieczkę po gminie, gdzie pokazano m.in. funkcjonowanie kopalni odkrywkowej w Kleczewie, sposób w jaki zrekultywowano tereny pokopalniane oraz zabytkowy wiatrak w Budzisławiu Kościelnym.

Zdjęcie: Tomasz Dembski
Gratulacje, podziękowania i rower dla sołtysa powi...
Motocykl zderzył się z osobówką na Nowej. Mężczyzn...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 25 luty 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.