Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Kroniki z powiatu tureckiego docenione w konkursie

Image_3

Strażackie kroniki, pamiętniki, wspomnienia i opracowania zaprezentowano podczas XX Wielkopolskiego Finału Ogólnopolskiego Konkursu Kronik oraz XXV Konkursu na pamiętniki, wspomnienia, opracowania i relacje “Z dziejów Ochotniczych Straży Pożarnych”. Wśród docenionych znalazły się także prace druhów z powiatu tureckiego.

Podsumowanie konkursu miało miejsce w niedzielę, 5 sierpnia w Wolsztyńskim Domu Kultury. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa kronik oraz wystawa pamiątek związanych z Powstaniem Wielkopolskim na terenie powiatu wolsztyńskiego, zorganizowana w holu sali widowiskowej. W finale konkursu znalazło się kilkadziesiąt kronik, ksiąg pamiątkowych, i jubileuszowych, które nierzadko obejmowały kilka tomów. Komisja oceniła przedstawione kroniki biorąc pod uwagę następujące kryteria jak koncepcja kroniki i problematyki wynikającej z funkcji realizowanych statutowo przez OSP i poszczególne oddziały ZOSP RP, stopień powiązania działalności OSP z problematyką funkcjonowania lokalnych środowisk, poziom merytoryczny zapisów dokumentacyjnych czy chociażby autentyczność i obiektywizm zapisów. Nie bez znaczenia były także poziom, forma zapisów i zakres ilustracji tekstów. poziom techniczny i estetyczny materiału ilustracyjnego oraz materiały uzupełniające (zdjęcia, mapy, wykresy i wycinki prasowe), styl tekstów i poprawność językowa i chronologia oraz ciągłość zapisów. Poszczególne elementy kroniki były punktowane. Łącznie można było zdobyć 65 punktów.

Decyzją zespołu oceniającego 20 kronik z najwyższą punktacją zostanie przekazanych na finał ogólnopolski. Wśród nich znalazła się kronika OSP Turek prowadzona przez Renatę Sochacką oraz kronika OSP Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów”, którą tworzy Gerard Sikora. Do XXV Konkursu na pamiętniki, wspomnienia, opracowania i relacje „Z dziejów OSP” zgłoszono siedem prac, spośród których sześć zostanie przekazanych na podsumowanie ogólnopolskie. Także w tej kategorii nie zabrakło laureatów z powiatu tureckiego. Wyróżniono opracowanie „Wzorcowa ochotnicza straż pożarna na przykładzie OSP Brudzew w 2017 roku” autorstwa Mateusza Kaszyńskiego, a także „Monografię Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Tureckiego”, której współautorzy to Bartosz Stachowiak, Zbigniew Gradecki i Jan Nowak.

Fot. ZOSP RP w Poznaniu

Komunikat Urzędu Miejskiego w Turku w sprawie myjn...
Wspólne pielgrzymowanie na odpust do Galewa

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 28 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.