Lepiej późno niż wcale, czyli miasto uchwala program usuwania azbestu

sesja rady miejskiej usuwanie azbestu

Ostatniego dnia sierpnia mija termin przyjmowania wniosków na dofinansowanie usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest. Rzutem na taśmę - na dwa dni przed tą datą przyjęto w Turku uchwałę pozwalającą taki wniosek złożyć. Czy to nie za późno - pytali niektórzy radni.

Do niedawna dofinansowanie na usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest było przyznawane powiatom, z czego powiat turecki korzystał. W tym roku zasady się zmieniły i każda gmina, wcześniej korzystająca z programu powiatowego, może starać się indywidualnie o wspomniane środki. Stąd też konieczne było zwołanie sierpniowej sesji rady miejskiej.

- Gmina miejska Turek jako taki program usuwania azbestu posiada. On został stworzony w 2012 roku niestety nie potrafię odpowiedzieć, co było wtedy przesłanką. Nie ma uchwały przyjmującej ten program. W związku z tym po konsultacjach z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i z informacjami jakie uzyskaliśmy nie było innej możliwości dla nas jak tylko przyjęcie uchwałą programu dla powiatu. Ta uchwała jest konieczna, żebyśmy taki wniosek o zdobycie tych środków otrzymali - wyjaśniała wiceburmistrz Joanna Misiak - Kędziora.

Tak późne przyjęcie uchwały wzbudziło wątpliwości niektórych radnych.

- Czy są w ogóle jakieś wnioski na pozbycie się azbestu? Na jakiej podstawie to było przyjmowane i dlaczego to tak późno się dzieje? Z tego co wiem to gmina Turek przegłosowała już to 6 sierpnia, a 8 sierpnia wysłano. Termin składania wniosków jest do jutra. Więc pytam dlaczego tak późno - mówił Grzegorz Wojtczak.

Mariola Pacześna dopytywała natomiast, czy przez zbyt późne złożenie wniosek może zostać odrzucony.

- Mieszkańcy domków jednorodzinnych pytają się o wymianę. Pytają o program, dofinansowanie - wskazywała radna Pacześna.

Wcześniej to powiat otrzymywał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Gmina miejska natomiast przeznaczała dodatkowe środki z własnej puli dla mieszkańców. Rocznie było to około 15 tys. zł z czego faktycznie wydanych pieniędzy było w granicach około 2300 zł.

- W teorii to zainteresowanie istnieje ale ilość składanych wniosków kształtuje się w ciągu ostatnich lat między 15 a 32 wnioski - mówiła wiceburmistrz Kędziora. Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie, to wyniesie ono 40 proc., a pozostałą część miasto dołoży z własnego budżetu. Uchwałę przyjęto jednogłośnie i jeśli samorząd pozyska środki, mieszkańcy mogli składać wnioski.

Panie z OSP Kalinowa i panowie z OSP Janiszew najl...
WOT może działać - radni zmienili plan zagospodaro...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.